Mısır'da dün gerçekleştirilen eylemde en büyük ilgiyi güvenlik güçlerinin 12 gün süreyle gözleri bağlı olarak gözaltında tuttuğu Google yöneticisi Veil Gonim gördü.

Google'ın Ortadoğu ve Afrika Pazarlama Müdürü olan ve facebook'ta gösterilerin örgütlendiği "Hepimiz Halid Said'iz" sayfanın da yaratıcısı olan Gonim, Tahrir meydanına gelişinde alkışlarla karşılandı. Gonim, ayrıca Gonim, kalabalığa hitap ederken, "Bu rejimin gitmesi talebinden asla vazgeçmeyeceğiz" dedi.

27 Ocak'ta tutuklanan ve Pazartesi serbest bırakılan Gonim, eylemlerde şimdiye kadar hayatını kaybedenlere gönderme yaparak "12 günü gözlerim bantlı geçirdim, hiçbir şey duymadım, birşey bilmiyordum. Kahraman değilim, 12 gün boyunca uyudum. Asıl kahramanlar gösterilere katılan, hayatlarını feda eden, dövülen, tutuklanan ve tehlikeye maruz kalan sokaktakiler" diye konuştu.

HEM AĞLADI HEM AĞLATTI
Uluslararası Af Örgütü'nün işkence görmesinden korktuğunu açıkladığı Gonim, Tahrir Meydanı’na gelmeden önce bir televizyon kanalına konuk oldu. Goln; “Mısır'da bir alışkanlık var, insanları kahraman yapmayı seviyoruz. Ben bir kahraman değilim. Gözaltındayken 12 gün boyunca uyudum. Gerçek kahramanlar günlerdir hayatları pahasına da olsa sokakları terk etmeyenler, ölenler ve dayak yiyenler.” diyerek kahramanlık payesini sokaklardaki insanlara verdi.

Golim'in televizyonda gözyaşlarına hakim olamadığı an.
Golim'in televizyonda gözyaşlarına hakim olamadığı an.

Gonim, gösteriler sırasında hayatını kaybedenlerin fotoğraflarının gösterildiği sırada gözyaşlarına hakim olamadı. "Çocuklarını kaybeden tüm annelere, tüm babalara özür dilediğimi söylemek istiyorum. Sizi temin ederim bu bizim hatamız değil, bu iktidardakilerin ve ona yapışanların hatası. Gitmek istiyorum" diye konuştu. Bu sözlerin hemen ardından da stüdyoyu terketti.