Mısır'la ilişkileri normalleştirme şartı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Mısır'da demokrasiye tam anlamıyla geri dönülmesi ve halkın özgür iradesinin siyasi ve toplumsal hayata yansıtılmasının sağlanması halinde Türkiye'nin bu ülke ileilişkilerinin normalleşebileceğini söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 24.12.2014 - 16:38

Mısır'la ilişkileri normalleştirme şartı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, bakanlıkta haftalık olağan basın toplantısı düzenledi.

Bilgiç, Katar'dan Mısır'a temsilci gönderilmesi ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın Mısır-Türkiye ilişkilerine dair açıklaması hakkındaki bir soruya, konunun Katar yetkililerinin inisiyatifinde olduğu yanıtını verdi.

Türkiye'nin, Mısır dahil bütün Ortadoğu ülkelerindeki gelişmeleri ve dönüşüm sürecini yakından takip ettiğini belirten Bilgiç, Mısır halkının meşru taleplerinin iktidarlar tarafından kabul edilmesi gerektiğini savunmaya devam
edeceklerini söyledi.

Mısır'da başından bu yana halkın mücadelesini ve Tahrir devrimini desteklediklerini dile getiren Bilgiç, "Devrimin ardından da kardeş Mısır halkının yanında yer aldık. Mısır'da demokrasi kendi mecrasından saptırıldı. Barışçıl gösteriler düzenleyen sivillere yönelik zalimane bir yaklaşım oldu, idam cezaları verildi, orantısız güç kullanıldı" dedi.

Bütün bunların yüksek sesle dile getirilmesinin ilkesel tavrın bir gereği olduğunu belirten Bilgiç, Türkiye'nin Mısır halkıyla bir meselesinin bulunmadığını belirtti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç, Türkiye'nin demokrasiye tam anlamıyla geri dönülmesi, Mısır halkının özgür iradesinin siyasi ve toplumsal hayata yansıtılması çağrısı yaptığını hatırlatarak, "Bu hususlar olursa Mısırla
ilişkilerimizi normalleşebilir. İlkesel tutumlarımızı çerçevesinde hareket ediyoruz" dedi.

Sayfa Yükleniyor...