'Mısır'la sonsuz işbirliğine hazırız'

Mısır'da Muhammed Mursi'nin yemin ederek cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturması sonrasında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu bu ülkeyi ziyaret etti. Mısır'a boş bir sayfayla geldiklerini belirten Davutoğlu, "Ne isterlerse sonsuz işbirliği yapmaya hazırız" dedi.

Haberler 03.07.2012 - 11:05

'Mısır'la sonsuz işbirliğine hazırız'

Mısır'da Müslüman Kardeşler'in üyesi Muhammed Mursi'nin yemin ederek cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturması sonrasında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu bu ülkeyi ziyaret etti.

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi tarafından kabul edilen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ''Mısır'a boş bir sayfa ile geldik ne isterlerse sonsuz işbirliği yapmaya hazırız'' dedi.

MURSİ'YE TÜRKİYE DAVETİ
El İttihadiye Sarayı'nda gerçekleşen ziyaretin ardından basın toplantısı düzenleyen Bakan Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi Türkiye'ye davet ettiğini ve söz konusu davet mesajını Mursi'ye ilettiklerini söyledi.

Türkiye ile Mısır'ın her konuda sonsuz işbirliği yapabileceğini bu konuda Türkiye'nin hazır olduğunu ifade eden Davutoğlu, işbirliğinin bölgeye istikrar getireceğini belirtti.

STRATEJİK İŞBİRLİĞİ MEKANİZMASI
''Bölgede Mısır'ın güçlü olması gerekiyor. Mısır'ın güçlü olması bizim güçlü olmamızdır. Mısır'ın güçlü olması bölgede istikrar demektir'' diye konuşan Davutoğlu, iki ülke arasında stratejik işbirliği mekanizması kurulduğuna dikkat çekti.

Mısırlıları devrimden ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinden dolayı kutladığını ifade eden Davutoğlu, Mısırlıların önümüzdeki dönemde yaşanabilecek ekonomik sıkıntıların üstesinden gelebileceğini vurguladı.

Bir gazetecinin, Suriyeli muhaliflerin bugün düzenledikleri konferans hakkındaki sorusuna, ''Suriye muhalefetinin iki önemli metin üzerinde mutabakat sağlamaları önemli bir gelişmedir'' diye cevap veren Davutoğlu, Türkiye'nin, Suriye'de akan kanın durması için verdiği çabaları aktardı.

Sayfa Yükleniyor...