Mısır’da 25 Ocak’ta başlayan ve eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in devrilmesiyle sonuçlanan ayaklanmanın merkezi başkent Kahire’deki Tahrir Meydanıydı.

İsyan günlerinde meydanı dolduran Mısırlılar tekrar Tahrir’e dönmeye hazırlanıyor. Bu kez, Mübarek’in devrilmesinden sonra başa geçen hükümet, değişim sürecini yavaşlattığı ve reformlar için gerekenleri yapmadığı gerekçesiyle hedefte.

Mübarek'in devrilmesinin üzerinden altı ay geçtikten sonra Mısır halkı bir kez daha bu kez değişim sürecinin yavaşlığını protesto etmek amacıyla Kahire'deki Tahrir Meydanı'na dönüyor.

Halk gece boyunca Tahrir Meydanı'nda toplanmayı sürdürdü. Hatta kimi yerlerde göstericilerin trafiğe de müdahale ettikleri gözlendi. Polis, halkla çatışmaya girmekten kaçınırken çadırlar kuruldu. Protesto gösterileri organize eden gruplar, Tahrir Meydanı'nda onbinlerce kişinin toplanmasını bekliyor.

EYLEMLERDEN RAHATSIZ OLANLAR DA VAR
Bazı Kahireliler ise devam eden protestolardan rahatsız; hayatın normal akışına dönmesini ve ekonominin canlanmasını umut ediyor. Bunun yanı sıra kalabalığa karışıp şiddeti kışkırtabilecek gruplardan dolayı kaygılananlar da yok değil.

Mısırlılar, Mübarek ve iktidarıyla ilişkili diğer yetkililerin derhal yargılanmasını istiyor ve tepkilerini sokaklara çıkarak duyuruyor.