Mladiç Belgrad'da serbestçe geziyor mu?

Bosna Hersek'te bir televizyon, firari Bosnalı Sırp komutan Ratko Mladiç'e ait olduğu söylenen görüntüler yayınladı.

Haberler 12.06.2009 - 09:59

Mladiç Belgrad'da serbestçe geziyor mu?

Bosna Hersek'te bir televizyon, firari Bosnalı Sırp komutan Ratko Mladiç'e ait olduğunu söylediği görüntüler yayımladı.

Federasyon TV, bu görüntülerin, Mladiç'in Sırbistan'ın başkentinde 14 yıldır serbestçe yaşadığını kanıtladığını söylüyor.

Kanal son 10 yılı kapsayan filmlerde Bosnalı Sırp komutanın başkent Belgrad'ın Kosutnjak semtinde dolaşırken, hala orduda görev yapan üst düzey Sırp komutanlarla görüşürken ve hatta Saraybosna'da bir düğünde görüldüğünü belirtiyor.

Eski Yugoslavya Savaş Suçları Mahkemesi, Bosna'daki iç savaş sırasında işlenen suçlardan yargılamak üzere Mladiç'i yıllardır arıyor.

67 yaşındaki Mladiç yakalanırsa, soykırım, insanlığa karşı suçlar ve savaş kurallarını ihlal dahil 15 suçtan yargılanacak.

2008 kışına ait olduğu kaydedilen görüntülerden birinde firari komutan, iki kadınla birlikte görülüyor.

SIRP BAKAN: VİDEO 2008'E AİT OLAMAZ
Fakat Bir Sırp bakan videonun 2008'e ait olmasının imkansız olduğunu, görüntülerin 2000 yılına ya da hemen ertesine ait olduğunu sandığını söyledi.

Sırbistan, General Mladiç'i ve eski Hırvatistanlı Sırp lider Goran Hadziç'i bulmak için çabalarını son zamanlarda yoğunlaştırdığını kaydediyor. AB, Sırbistan'ı üyeliğe almak için bu iki ismin yakalanmasını şart koşuyor.

Arananlar listesinin bir numaralı ismi olan Bosnalı Sırp lider Radovan Karaciç ise geçen Temmuz'da ele geçirilmişti. Karaciç şu sıralarda Lahey'deki uluslararası mahkemede yargılanıyor.

FEDERASYON TV: SAĞLIĞI İYİ DEĞİL
Federasyon TV kanalına göre Mladiç, Saraybosna'nın Kula semtindeki düğüne Eylül 2000'de katıldı.

Kanalın internet sitesinde "Son görüntüler 2008 kışına ait ve Mladiç'in sağlığının iyi olmadığını gösteriyor." denildi.

Bu görüntülerde eski Bosnalı Sırp komutan olduğu sanılan bir adam, eşi ve gelini ile birlikte bir kayak merkezinde bulunduğunu söylüyor.

KORUMASI: 2001'DE BELGRAD'DA SERBESTTİ
Mladiç'in eski korumalarından biri bu hafta verdiği ifadede 2002 yılına kadar ordunun koruması altında Sırbistan'da serbestçe hareket ettiklerini anlatmıştı.

Bratislav Puhalo, Belgrad'da generalin kaçmasına yardım ettiği söylenen 10 kişiyi yargılayan bir BM mahkemesine, Mladiç'in Belgrad'daki bir kışlada yaşayan ve tepeden tırnağa silahlı 50 adam tarafından korunduğunu söylemiş ve şunları kaydetmişti: "Futbol maçlarına, emniyet müdürlüğüne, lokantalara giderdik. Mladiç 2001'de Belgrad'da serbestçe hareket edebiliyordu. Bizim görevimiz de onu suçlulardan ve kafatası avcılarından korumaktı."

Puhalo bu birliğin 1997 yılında, eski Sırbistan Cumhurbaşkanı Slobodan Miloşeviç'in emri ile kurulduğunu belirtti. Miloşeviç 2006 yılında, Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'nde yargılanırken ölmüştü.

Puhalo koruma birliğinin Mart 2002'de, Miloşeviç'in seçimle iktidardan uzaklaştırılmasından 1,5 yıl sonra dağıtıldığını söyledi.

Sayfa Yükleniyor...