Mladiç: Ben aradığınız kişiyim

Ratko Mladiç'in yakalanmasıyla ilgili bazı ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı. Ayrıca hakim karşısına çıkan savaş suçlusu Mladiç'in Lahey'e sevki için işlemler başlatıldı.

Anadolu Ajansı 26.05.2011 - 20:12

Mladiç: Ben aradığınız kişiyim

Bosna'daki savaş sırasında işlediği suçlardan dolayı on altı yıldır aranan Ratko Mladiç'in kendisini yakalamaya gelen polislere direnmeden teslim olduğu açıklandı.


Sırbistan Çalışma Bakanı ve Lahey'deki Mahkemeyle İşbirliği Konseyi Başkanı Boşnak asıllı Rasim Lyayiç, Sırbistan'ın devlet televizyonu RTS'ye açıklamalarda bulundu.

Lyayiç, Mladiç'in Sırbistan'ın kuzeyindeki Voyvodina özerk bölgesine bağlı Zrenyanin kenti yakınlarındaki Lazarevo köyünde, Sırbistan istihbarat servisi 'BIA ve özel polis timleri iş birliğiyle gözaltına alındığını bildirdi.

Mladiç'in kendisini yakalamaya gelen polislere direnmeden teslim olduğunu ve ''güvenlik güçlerine aradıkları kişinin kendisi olduğunu'' söylediğini belirten Lyayiç, evde yapılan aramada ise iki tabanca ele geçirildiğini ifade etti.

Lyayiç, evde yapılan aramada çok sayıda elbisenin de ele geçirildiğini belirterek, ayrıca Mladiç'in dışarıya fazla çıkmadığının da tespit edildiğini kaydetti.

ÇOK YAŞLANMIŞ
Mladiç'in, yakalandığı sırada sakalsız ve saçsız olduğunu belirten Lyayiç, ''Ayrıca geçmişteki görüntülerine bakılırsa çok yaşlandığı da anlaşılıyor'' dedi.

KÖYLÜLERİN HABERİ OLMADI
RTS, ayrıca Mladiç'in yakalanmasıyla ilgili resmi kaynaklara dayanarak verdiği haberde, operasyonun bu sabah Sırbistan yerel saatiyle 05.30'da (TSİ:06.30) yapıldığını ve çok hızlı hareket edildiğini, köylülerin dahi operasyondan haberlerinin olmadığını bildirdi.

Mladiç'in yakalanırken üzerinden ''Milorad Komadiç'' adına hazırlanmış sahte kimlik bulunduğu belirtildi.

HAKİM KARŞISINA ÇIKARTILDI
Bu arada, Mladiç'in polisteki işlemlerinin ardından öğleden sonra Belgrad Yüksek Mahkemesi Savaş Suçları Bölümü'ne getirildiği ve soruşturma hakimince sorgulanmasına başlandığı bildirildi.

Mladiç'in mahkemede olması nedeniyle çevrede geniş güvenlik önlemleri alındığı ve mahkeme binasının üzerinden helikopterlerin uçtuğu görüldü.

Sırbistanlı yetkililer, Mladiç'in Lahey'deki mahkemeye sevk edilmesi için prosedürün başlatıldığını ve yedi gün içerisinde bu prosedürün tamamlanacağını belirtti.

Mladiç'in yakalandığı yönünde açıklamaların ardından bazı gazeteciler Lazarevo köyüne gitti. Köylülerin tepki gösterdiği gazetecilerin, Mladiç'in yakalandığı eve girişleri engellendi.

BELGRAD'DA EYLEM GİRİŞİMLERİ
Öte yandan, Mladiç'in yakalanmasına tepki gösteren radikal milliyetçi Sırplar Belgrad'da eylem girişiminde bulundu. Polis bu kişilerin eylem yapmasına izin vermedi.

Sırp Radikal Partisi (SRS) Genel Başkan Yardımcısı Dragan Todoroviç de gazetecilere yaptığı açıklamada, Sırbistan'ın tarihinin en zor anlarından birini yaşadığını öne sürerek, ''Sırp milleti, Mladiç'i asker ve subayların, yetenekli ve cesur bir simgesi olarak algılamaya devam edecektir. Bu tutuklama karşılıksız kalmayacak, vatandaşları düzenleyeceğimiz barışçıl mitinge çağırıyorum'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...