Mladiç hakim karşısında

Ratko Mladiç’in Lahey'deki Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi’ndeki ilk duruşması bugün başladı.  “Ölümcül hasta” olduğunu söyleyen Mladiç'in davası 4 Temmuz'a ertelendi.

Mladiç hakim karşısında

Soykırımla suçlanan Sırp general Ratko Mladiç, bugün Lahey'deki Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi’nde ilk duruşmasına çıktı.

Mladiç’ten ilk olarak kendisini tanıtması istendi. Mladiç bu soruya;

“Ben General Ratko Mladiç” şeklinde cevap verdi.

ÇEVİRİ PROBLEMİ
Duruşmanın ilk dakikalarında zaman zaman çeviride aksaklıklar yaşandı. Bu nedenle mahkeme hakimi sözlerini tekrarlamak zorunda kaldı. Kimlik tespitinden sonra, Mladiç’e mahkemenin bugün başlaması konusunda bir engel olmadığı belirtildi ve sağlık sorunu varsa bunu duruşmanın ilerleyen saatlerinde iletebileceği belirtildi.

'ÖLÜMCÜL HASTAYIM'
Mahkeme üyelerinin kendilerini tanıtmasından sonra duruşmaya devam edildi. Mladiç duruşmanın ilerleyen dakikalarında mahkemeye “ölümcül hasta” olduğunu söyledi.

'ÜLKEMİ KORUDUM'
Mladiç kendisine yöneltilen savaş suçlarını “insanlarımı ve ülkemi koruyordum” diyerek cevap verdi .

DAVA 4 TEMMUZA ERTELENDİ
Hollandalı hakim Alphons Orie;nin başkanlığında yaklaşık 1,5 saat süren mahkemede, hazırlanan iddianame özet şeklinde Mladiç’in yüzüne okundu.Mahkeme heyeti daha sonra eski generale, hakkındaki suçlamaları kabul ya da reddetmesi için 4 Temmuz 2011 tarihine kadar süre verdi. Verilen 30 günlük süreyi az bulan Mladiç, daha çok zamana ihtiyacı olduğunu kaydetti.

Tek bir avukat tarafından savunulmak istemeyen Mladiç'in taleplerinden biri de 'düzgün bir savunma' oldu.

Sırp generalin avukatı duruşma öncesinde yaptığı açıklamada, müvekkilinin geceyi tıbbı gözetim altında, cezaevi hastanesinde geçirdiğini söyledi.

Savcılık, Mladiç'in yetkisini acımasız saldırılar gerçekleştirmek için kullandığını belirtiyor. Ratko mladiç,, aralarında soykırım ve insanlığa karşı suçun da bulunduğu 11 ayrı suçlamadan yargılanacak. Uzmanlar, Mladiç'in davasının en az 4-5 yıl devam edeceği tahmininde bulunuyor

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...