Mladiç yakalandı

Bosna savaşı sırasında Bosna Sırp ordusunun komutanı olan ve Srebrenitsa katliamının baş sorumlusu olarak görülen Ratko Mladiç yakalandı.

26.05.2011 - 13:23

Mladiç yakalandı

Lahey'deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından tutuklama istemiyle aranan Ratko Mladiç yakalandı.


Sırp polsinden yapılan açıklamada, tutuklanan kişinin fiziksel özelliklerinin Mladiç’e benzediği ancak kesin sonuca varmak için DNA testi yapıldığını açıkladı. DNA sonuçlarının 3 gün içinde açıklanması bekleniyor.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç ise yakalanan kişinin Mladiç olduğunu açıkladı. Tadiç, Mladiç'in yakalanmasını açıkladığı toplantıda Avrupa Birliği'ne mesaj gönderdi: "Bugün tarihimizin bir bölümünü kapattık. Bütün savaş suçları cezalandırılmalı. Yakın tarihimizin zorlu bir sürecine nokta koyduk. Savaş suçlarına karşı yaklaşımımız, Sırbistan'ı ve Sırpları tüm dünyada saygın bir yere getirdi.  Mladiç'in yakalanmasını sağlayanlarla gurur duyuyorum. Herkese teşekkür ediyorum. Çevre ülkeleri onlara uzattığımız eli görürler diye düşünüyorum. Böylece AB üyeliği kapılarının bize açıldığını düşünüyorum..."

AB: SIRBİSTAN AVRUPA YOLUNDA İLERLİYOR
AB Komisyonu sözcüsü Natasha Butler konuyla ilgili olarak "Tutuklanan kişinin, gerçekten Mladiç olabileceğine inanmak için tüm nedenlere sahip olduklarını" belirterek, yine de Sırbistan yönetiminin bunu doğrulamasını beklediklerini kaydetti. Sözcü, bu kişinin Mladiç olduğunun doğrulanması durumunda, "Sırbistan'ın tarihiyle ve halkıyla uzlaşmanın önemini anladığını ve somut biçimde Avrupa yolunda ilerlemek istediğine karar verdiğini düşüneceklerini" dile getirdi. AB de Sırbistan'a Birliğe üye olabilmesi için Mladiç'i yakalama şartı koymuştu.


SOYKIRIM VE SAVAŞ SUÇUNDAN ARANIYORDU
Bosna savaşı sırasında Bosna Sırp Ordusu'nun Başkomutanı olan Mladiç, Boşnak halkına karşı işlediği soykırım ve savaş suçlarından dolayı aranıyordu.

Mladiç, Srebrenitsa katliamı öncesinde bir kameraya konuşarak, "İşte 11 Temmuz 1995'te Sırp şehri Srebrenitsa'dayız. Büyük bir Sırp bayramı arifesinde iken bu şehri Sırp milletine armağan ediyoruz. Nihayet, yeniçerilere karşı ayaklanmasından sonra bu toprakta "Türkler"den intikam almamızın vakti geldi" demişti. Katliamında 8 bin 300 Müslüman öldürülmüştü.

KARADZİÇ DE YAKALANMIŞTI
Bosna Savaşı sırasında Sırp Cumhuriyeti Devlet başkanı olan ve soykırım ve savaş suçlarından aranan Radovan Karadziç 21 Temmuz 2008 tarihinde yakalanmıştı.

Mladiç ve Karadziç Mladiç ve Karadziç

"HADZİÇ DE YAKALANMALI"
Bu arada Alman Yeşiller Partisi eşbaşkanları Claudia Roth ve Cem Özdemir, Ratko Mladiç'ten sonra Goran Hadziç'in de yakalanması gerektiğini belirttiler.

İkili, yaptıkları ortak yazılı açıklamada, Sırbistan'ın AB kapısını aralayabilmek için bu yolda ilerlemesi gerektiğini kaydederek, "Savaş suçlusu Goran Hadziç hala kaçak. Sırbistan, (Eski Yugoslavya) Uluslararası Ceza Mahkemesi ile geniş çaplı ve etkili bir şekilde işbirliği yapmak durumunda. Çünkü Balkanlardaki yakın geçmişin karanlık sayfalarının aydınlığa kavuşturulması Sırbistan'ın kendisi ve Avrupa yolunun çıkarına" ifadelerine yer verdiler.

KARADZİÇ ÜZGÜN
Öte yandan mahkemece tutuklanmış olan Bosnalı Sırpların eski lideri Radovan Karadziç, basına bir açıklama göndererek, "Mladiç'in özgürlüğünü kaybetmesinden ötürü üzüntü duyduğunu, kendisiyle birlikte Bosna savaşına ilişkin gerçeklerin ortaya çıkarılması yolunda çalışmak istediğini" belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...