Mladiç’e Lahey yolu göründü

Sırbistan’daki mahkeme Mladiç'in Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde yargılanabileceğine karar verdi.

27.05.2011 - 15:23

Mladiç’e Lahey yolu göründü

Sırbistan'ın kuzeyinde yakalanan soykırım ve savaş suçlusu zanlısı Ratko Mladiç'in sağlığının iyi olmaması nedeniyle ara verilen sorgusuna bugün devam edildi.

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'daki özel savaş suçu mahkemesi, soykırım suçundan dün yakalanan Sırp Generali Ratko Mladiç'in sağlığının Lahey'deki mahkemeye teslim edilmesine müsait olduğunu bildirdi.

Mahkemenin yargıcı Maya Kovaçeviç, Mladiç'in sağlık komisyonu tarafından tetkik edildiğini, komisyonun Sırp Generali'nin sağlık durumunun dava sürecinin devam etmesine uygun olduğuna karar verdiğini belirtti.

Mladiç'in avukatına iade belgelerinin ulaştırıldığını söyleyen yargıç, Mladiç'in itiraz için pazartesiye kadar süresi bulunduğunu kaydetti.

LAHEY: GEREKLİ DONANIMA SAHİPİZ
Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin sözcüsü Nerma Celacic ise, mahkemenin, Mladiç'in her hangi bir sağlık sorunuyla ilgilenecek yeterli donanımı olduğunu bildirdi. Celacic, eski Yugoslavya'da işlenen savaş suçları için kurulan mahkemenin, "davayı etkileyebilecek olası sağlık sorunları olan ya da olabilecek" zanlılarla ilgilenebilecek tam donanıma sahip olduğunu belirtti.

Mladiç'in Sirbistan'da yakalanmasının ardından dün gece Belgrad'da görülen iade duruşması, avukatının Mladiç'in sağlık durumunun kötü olduğunu savunması nedeniyle erken bitirilmişti.

'BABAM SUÇSUZ'
Öte yandan Mladiç'in oğlu Darko Mladiç, babasının suçsuz olduğunu iddia ederek, babasının sağlık durumunun Lahey'de eski Yugoslavya için kurulan savaş suçları mahkemesine iadesine uygun olmadığını söyledi.

Mladiç, Bosna Savaşı (1992-1995) sırasında işlediği suçlar nedeniyle on altı yıldır aranıyordu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...