Mladiç'in yeri bulundu mu?

Bosna Savaşı'nda Sırp güçlerin komutanı olan Ratko Mladiç'in Makedonya'da olabileceği iddia edildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 27.12.2010 - 16:17

Mladiç'in yeri bulundu mu?

Bosna Savaşı sırasında Sırp güçlerinin komutanı olan ve 1995'ten beri Lahey'deki savaş suçları mahkemesince savaş suçu ve soykırım zanlısı olarak aranan Ratko Mladiç'in, Makedonya'da olabileceği belirtildi.

''Publika'' gazetesinde yer alan habere göre, 15 yıldır firarda olan Mladiç'in yakalanması için, başkent Üsküp başta olmak üzere Makedonya'nın bazı bölgelerinde operasyonlar düzenleniyor.

Haberde, İngiliz ajanlar ile Makedonya İstihbarat Servisi yetkililerinin katıldığı operasyonların, Ratko Mladiç ile eşi Bosilyka Mladiç'in Üsküp'te bulunan akrabaları ve eski Yugoslav ordusunun üst düzey görevlilerine yönelik olduğu bildirildi.

Bosiyka Mladiç'in akrabaları ile eski Yugoslavya ordusunun üst düzey görevlileri, Mladiç'e yardım ve yataklık yaptıkları şüphesiyle aranıyorlar.

Sırbistan devleti 15 yıldır aranan, savaş suçları ve soykırım zanlısı Mladiç'in yakalanmasını sağlayacak bilgiler veren kişiye 10 milyon Euro ödeyeceğini açıklamıştı.

Bosna Savaşı (1992-1995) sırasında Boşnak halkına karşı işlediği soykırım ve savaş suçlarından dolayı Lahey'de kurulan eski Yugoslavya için uluslararası savaş suçları mahkemesi tarafından tutuklama istemiyle aranan Mladiç, Bosna Sırp ordusunun lideriydi.

Mladiç, 8 bin kişinin katledildiği Srebrenitsa soykırımı öncesinde, "Bugün, 11 Temmuz 1995 günü Sırp şehri Srebrenitsa'dayız. Büyük bir Sırp kutsal gününün öncesindeyiz. Bu şehri Sırp milletine armağan ediyoruz. Türklere karşı ayaklanmamızı hatırlayarak, Müslümanlardan intikam almanın zamanı geldi" açıklamasını yapmıştı.

Sayfa Yükleniyor...