Moldova'da gerilim yüksek

Moldova muhalefeti, genel seçimin yinelenmesini talep ediyor. Seçim komisyonu ise oyları tekrar saymayı reddediyor.

08.04.2009 - 11:54

Moldova'da gerilim yüksek

Moldova'nın başkenti Kişinev'de patlak veren isyan ve işgal hareketinden sonra emniyet kuvvetleri bu sabah meclis binasının kontrolünü ele aldı.


Dün meclis binasını işgal ve talan eden binlerce göstericinin gece dağılmasından sonra polis meclis meydanında kalmaya devam eden göstericileri bu sabah gözaltına aldı. Böylece gözaltına alınan kişilerin sayısı 193'e yükseldi.

Ülkede gerilim hala yüksek, zira seçim komisyonu, hükümete rağmen oyları yeniden saymayı reddetti.

Ülkedeki muhalefet partilerinden Liberal Parti lideri Vlad Filat, seçim komisyonu yetkililerinin, Komünist Parti'nin zaferiyle sonuçlanan parlamento seçimindeki oyların yeniden sayılması teklifini reddettiğini söyledi. Filat basına yaptığı açıklamada ''Merkez Seçim Komisyonunun oyların yeniden sayılması teklifini reddettiği konusunda bizi şimdi bilgilendirdiler. Voronin ile yaptığımız anlaşmayı bozdular'' dedi.

Muhalefet, hile karıştırıldığını savundukları pazar günkü genel seçimin yinelenmesini talep ediyor.

Seçimde ilk sırayı 2001'den beri iktidarda olan Komünist Parti almıştı. Bunun üzerine dün 10 bin kişi kamu binalarını kuşatmış, bazı binalar işgal edilmişti. Ardından da hükümetle muhalefetin oyların yeniden sayılması konusunda uzlaştığı haberi geldi. Ancak, seçim komisyonu yetkilileri yeniden oy sayımını reddetti. Bu tavrın gerilimi daha da tırmandırması, yeni olaylar çıkması bekleniyor. Yaşananları darbe girişimi olarak nitelendiren Cumhurbaşkanı Vladimir Voronin ise, dış ülkelerden yardım istedi.

ROMANYA SUÇLANIYOR
Rusya, Moldova yönetimine "yanınızdayız" mesajı veriyor.

Moldova ise düzenlenen protestolarda Romanya'nın parmağı olduğunu söylüyor. Ülkedeki Romen büyükelçi bu yüzden "persona non grata" ilan edildi.

Romanya Dışişleri Bakanlığı ise, Moldova Devlet Başkanı Vladimir Voronin'in ülkesini, başkent Kişinev'de dün muhalefetin başlattığı protesto gösterilerinde "parmağı olmakla suçlamasını provokasyon" olarak değerlendirdi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Romanya'nın, Moldova'nın AB ile yakın ilişkilerini desteklemeyi sürdüreceği ve Moldova vatandaşlarına yeni seyahat kısıtlamaları getirmeyeceği belirtildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...