Moldova'da polis silah kullanabilir

Komünist Parti'nin kazandığı seçimlerin ardından karışan Moldova'da, cuma ve pazar günleri yapılması beklenen gösteriler öncesi hükümetten uyarı geldi.

09.04.2009 - 22:19

Moldova'da polis silah kullanabilir

Moldova Başbakanı Zinaida Greceanii, polisin hükümet karşıtlarının düzenleyeceği gösterileri bastırmak için silah kullanma dahil her yolu kullanacağı uyarısında bulundu.


Televizyonda halka hitap eden Zinaida Greceanii, protestocuların cuma ve pazar günü yeni eylemler planladıklarını vurgulayarak, ''Polis, silah dahil, Moldova'nın anayasal düzenini korumak için her yolu kullanacak. Eğer gösterilere izin verirsek kayıplardan kaçınılması zor olacak'' açıklamasında bulundu.

Moldova'da hafta sonunda yapılan parlamento seçimlerinde Komünistler'in yüzde 50 oranında oy almasından sonra muhalifler, protesto hareketlerine başlamışlardı.

Moldova'nın Komünist devlet başkanı Vladimir Voronin, protesolardan Romanya'yı sorumlu tutmuştu.

Bu arada muhalefet, çarşamba günü 200 kadar genç göstericinin gözaltına alınmasını kınadı.

Moldova'da günün önceki günlere göre nispeten sakin geçtiği, ancak genç göstericilerin SMS ve internet aracılığıyla cuma günü yapılması planlanan gösterilere katılım çağrısında bulundukları bildirildi.

Öte yandan Moldova makamları, gösterileri finanse etmekle suçlanan ve Ukrayna'nın Odessa kentinde havaalanında gözaltına alınan Moldova'nın en zengin işadamı Gabriel Stati'nin iadesini Kiev'den istediler.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...