Moldova'da teknolojik devrim

Komünist rejim karşıtı gençler, protesto için Twitter ve Facebook aracılığı ile örgütlendi.

09.04.2009 - 11:39

Moldova'da teknolojik devrim

Moldova'da hafta sonu gerçekleşen seçimlerden Komünist Parti zaferle çıktı. Ancak seçimlere hile karıştığını iddia eden muhaliflerin protestoları sürüyor.


Gösterilerin ilk gününde protestocular, meclis binasını ele geçirdi. Birçok noktada yağmalar da gerçekleşti. 200'e yakın kişi ise gözaltına alındı.

Protestolarda çoğunlukla yer alan gençlerin ise, muhalefet partilerin direkt yardımı olmaksızın, teknolojinin nimetlerini kullanarak örgütlendiği ortaya çıktı. Bunu sağlayan ise Twitter ve Facebook gibi sosyal iletişim ağları.

Ülkedeki cep telefonu ağları ve televizyon yayınları kesildiği veya sıı bir şekilde denetlendiği için, gençler internetteki sosyal ağlardan yararlanarak, örgütlendi.

Moldova'da devletin basın üzerinde yoğun kontrolü var, ancak internet ortamında henüz fazla sansür yapılamadığı belirtiliyor.

Dünya televizyonları iki gündür Moldova'daki protestonun görüntüleri ile dolu, ancak ülkenin kendi televizyon kanallarında protestolar değil, çeşitli diziler ve televizyon programları yer alıyor.

Demorkasi yanlısı Hyde-Park grubunun liderlerinden Oleg Brega, "Gösteriler önmcesinde Twitter ile mesajlar yolladık herkese. Ancak gösterilere 15 bin kişinin katılmasını beklemiyorduk. En fazla bin kişi gelir diye düşünmüştük" diyor. brega meclis binasına ve başkanlık ofisine saldırılmasını ve yağmalamaların gerçekleşmesini de planlamadıklarını ekliyor.

Sadece gençler değil, daha yaşlı kişiler de protestolar ile ilgili gelişmeleri internetten takip ediyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...