Moratoryum bitti Lieberman konuştu

İsrail Dışişleri Bakanı Lieberman, Filistinlilerin moratoryum süresince zaman kaybettiklerini ve İsrail'i hilecilikle suçladıklarını söyledi.

28.09.2010 - 00:26

Moratoryum bitti Lieberman konuştu

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, Batı Şeria'da Yahudi yerleşim yeri inşaatlarına uygulanan 10 aylık moratoryum süresi içinde Filistinlilerin zaman kaybettiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Lieberman, New York'ta yaptığı açıklamada, 10 ay önce tek taraflı iyi niyet gösterisi olarak moratoryuma karar verdiklerini belirterek, ''moratoryum süresince Filistinlilerin zaman kaybettiğini, bu jesti kabul etmeyi tamamen reddettiklerini ve bunun ciddi olmadığını öne sürerek İsrail'i hilecilikle suçladıklarını'' iddia etti.

Lieberman, ''şu anda en önemli olan şey, aramızdaki tüm anlaşmazlıklara rağmen siyasi süreci rayında tutmak'' dedi.

ABD HAYAL KIRIKLIĞI YAŞIYOR
Bu arada ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü P.J. Crowley, İsrail'in kararından ötürü hayal kırıklığına uğradıklarını belirterek ABD'nin Ortadoğu Temsilcisi George Mitchell'in, İsrailli ve Filistinli yetkililerle temas halinde olduğunu ve bu akşam bölgeye gitmek üzere Washington'dan ayrılacağını söyledi.

Crowley ayrıca, Filistin Lideri Mahmud Abbas'ın karar üzerine hemen görüşmelerden çekilmemesini övgüyle karşıladıklarını kaydetti.

AB DE TEPKİLİ
Avrupa Birliği de, İsrail'in Yahudi yerleşim yerleri inşasına devam kararına tepki gösterdi.

AB Dışişleri Yüksek temsilcisi Catherine Ashton da, ''AB'nin tutumu çok net. Yahudi yerleşim yerleri uluslararası hukuku ihlaldir, barışa engel oluşturmaktadır ve barışa engel oluşturmakta ve iki devletli çözümü tehdit etmektedir'' dedi.

Ashton ayrıca, ''Tarafları sorumlu davranmaya davet ediyorum. Müzakereler yoluyla çözümün alternatifi yoktur. Bu nedenle müzakerelerin devam etmesini ve hızlanmasını sağlayacak tatmin edici bir yöntemin bulunması herkesin çıkarınadır'' ifadesini kullandı.

BM'DEN DE AÇIKLAMA GELDİ
Öte yandan BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da, işgal altındaki topraklarda yerleşimlerin inşasının yasa dışı olduğunu hatırlatarak, İsrail hükümetinin, moratoryumun uzatılması konusundaki başarısızlığının kendisinde hayal kırıklığı yarattığını söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, dün Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la Elysee Sarayı'nda öğlen çalışma yemeğinde bir araya geldi.

Görüşmeden sonra basının sorularını yanıtlayan Sarkozy, ABD'nin barış görüşmelerindeki yerinin ''vazgeçilmez'' olduğunu belirtti, ancak AB ve AİB sürecinin de sorunun çözümüne yönelik çabalara katkı verebileceklerini ifade etti.

Sarkozy, AİB sürecinin çözüme katkısını görüşmek üzere ekim ayı sonunda Paris'te bir toplantı düzenlemek istediklerini ve yaptıkları daveti Filistin ve İsrail liderlerinin kabul ettiğini söyledi.

Nicolas Sarkozy, AİB eşbaşkanı Mısır'ın da katılacağı bu toplantının ardından, konunun kasım ayında İspanya'da düzenlenecek zirvede ayrıntılı bir şekilde görüşülebileceğini kaydetti.

İsrail ve Filistin sorunu yüzünden sürecin daha önceki toplantılarının iptal edilmesine değinen Sarkozy, ''Ne olursa olsun kasım ayında bu zirveyi düzenlemek istiyoruz''diye konuştu.

Fransa Cumhurbaşkanı, İsrail'in, Batı Şeria'da yeni yerleşim birimleri inşaatını askıya alan moratoryumu 27 Eylülden sonra uzatmamasını eleştirdi ve bundan üzüntü duyduğunu ifade etti.

Abbas ise yaptığı açıklamada, Ortadoğu barış görüşmelerine devam edip etmeme konusundaki kararlarında ''acele etmeyeceklerini'' söylemişti.

Filistinli diğer yetkililerin görüşlerini dinledikten sonra konuyu, gelecek hafta pazartesi günü, 22 üyeli Arap Birliği zirvesinde ele alacaklarını belirten Abbas, bu toplantıdan sonra kararlarını vereceklerini ifade etmişti.

İsrail yönetimine, Batı Şeria'da yeni yerleşim birimleri inşaatını askıya alınması kararını uzatması çağrısı yapan Abbas, barış görüşmelerinde, ''temel konular'' ele alınana kadar üç veya dört ay için İsrail'in son kararını ertelemesini istemişti.

İsrail, ay başında yaptığı açıklamada, yerleşke inşaatını askıya alan moratoryumu 27 Eylülden sonra uzatmayacağını duyurmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...