Moskova’yı kana bulayan iki intihar eylemcisi

Rusya'nın başkenti Moskova'daki Domodedova havaalanında dün gece düzenlenen terörist saldırının faillerinin iki intihar eylemcisi olduğu bildirildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 25.01.2011 - 10:17

Moskova’yı kana bulayan iki intihar eylemcisi

Adı açıklanmayan bir güvenlik yetkilisi Rus haber ajansı RIA Rovosti'ye yaptığı açıklamada, dün gece 35 kişinin hayatını kaybetmesine ve 180 kişinin yaralanmasına iki intihar eylemcisinin üzerlerindeki bombaları patlatmalarının neden olduğunu söyledi.

Yetkili, patlamanın şiddetinin 5 kg TNT'ye eşit olduğu terörist saldırıda iki eylemcinin de öldüğünü belirterek, "Bombalar daha büyük zayiata yol açmak için metal parçalarla sarılmış. Bombalar şüpheli bir kadının çantasını açmasının ardından patladı. Bu kadın teröriste patlamadan dolayı kafası kopan bir adam daha eşlik ediyordu. Teröristlerin patlayıcı maddeyi karşılama salonunun ortasına bırakmak istediği, ancak bombaların uzaktan kumandayla veya yanlışlıkla patladığı olasılığını da gözardı edemeyiz" diye konuştu.

Terörist saldırının tamamen Kuzey Kafkasya'daki saldırı yöntemleriyle örtüştüğünü savunan yetkili, "Bu saldırı, 2004 yılında Moskova'da Rijskaya metrosundaki saldırı ve geçen yıl yine Moskova'daki iki metro istasyonuna yapılan bombalı saldırı ile birebir aynı şekilde yapılmış" dedi.

RIA Novosti, polisin, teröristlerin Kuzey Kafkasya'daki radikal İslamcı militanlarla ilintili olabileceği olasılığı üzerinde durduğunu belirterek, olayla ilgili 3 şüphelinin arandığını kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...