Mübarek aday olmayacak

İsyan eden halkın istifasını istediği Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, seçimlerde aday olmayacağını açıkladı. Bu durum protestocuları tatmin etmedi.

01.02.2011 - 23:47

Mübarek aday olmayacak

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, yaklaşık bir haftadır devam eden protestolar nedeniyle halka seslendi.


Göstericilerin istifasını istediği Mübarek, eylül ayındaki seçimlerin öne çekilmesi için meclise talimat verdiğini ve bu seçimlerde aday olmayacağını açıkladı.

Bu açıklama protestocuları tatmin etmezken, Tahrir Meydanı’nda ‘ayrıl, ayrıl’ sesleri yükseliyor. Protestocuların cuma günü başkanlık sarayına yürümeyi planladıkları gelen haberler arasında.

Hüsnü Mübarek’in devlet televizyonundan yaptığı açıklama şöyle:
"Anayasamızı ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. Uygar şekilde ifade özgürlüğü talepleri çatışmalara dönüştü. Bunlar siyasi gruplar tarafından örgütlendi ve amacı da, istikrarı atmak, yağma, talan, yıkım oldu. Bunlar kamu ve özel mülklere saldırmak isteyen insanlar.

Zor zaman ve günler geçiriyoruz. Bu korku çoğu Mısılı da aynı zamanda endişe de yaratıyor; Mısırlıların bir çoğu yarın ne getirecek endişesi yaşıyor.

"FARKLI BİR MISIR"
Bu olaylar, bizi kaos ve istikrar arasında seçim yapmaya zorladı. Karşımızda yeni koşullar ve farklı bir Mısır var. Bu yeni gerçeklikle ordu da halk da, en bilgili ve alim tutum sergileyerek Mısır’ın evlatlarını korumak zorunda.

Sevgili vatandaşlarım, yeni bir hükümet kurdum ve bu hükümet taleplere yanıt verecek misyon üstlendi. Gündeme getirilen demokratik ve siyasi reformlar noktasında tartışmalar oldu, anayasal değişiklikler gündeme gelecek ki güvenlik ve istikrar yeniden tesis edilebilsin. Ancak bu diyalog çağrımızı reddeden siyasi yapılar oldu. Bunların özel gündemleri var. Mısır’ın durumuyla ilgili kaygı duymadan, gizli gündemlerini teşvik etmek istiyorlar.

"İKTİDAR PEŞİNDE KOŞMADIM"
Bir kez daha masadaki çağrımı tekrar ediyorum. Bütün Mısırlılara sesleniyorum: Ben hiçbir zaman prestij ve iktidar peşinde koşmadım. Vatana hizmet etmek istedim. Aynı zamanda ben ordunun bir neferiyim, dolayısıyla da sorumluluktan kaçmak karakterime uygun değildir.

"SEÇİMLERE KATILMAYI DÜŞÜNMÜYORDUM"
Bugün ilk sorumluğum anavatanın istikrarını tesis etmek, geçişi sağlamak ve yönetimi halkın seçeceği kişiye devretmektir. Yaşanan bu durumdan bağımsız olarak bütün dürüstlüğümle şunu söylemek istiyorum: Ben her halükarda önümüzdeki seçimlere katılmayı düşünmüyordum. Mısır için yeteri kadar hizmet ettiğimi düşünüyorum ve çalışmalarımı bitirmeye hazırım. Görevi yeni hükümete devretmeye hazırım.

"SEÇİM SÜRECİ HIZLANACAK"
Ancak önümüzdeki aylarda görevimin başında olacağım. Birkaç ay boyunca gerekli önlemler için gayret göstereceğim ki iktidarı meşru şekilde devretmem mümkün olsun. Bugün meclisten seçim sürecini hızlandırmasını istedim ve iktidarı halkın taleplerini karşılayacak yapıya devredeceğim.

Polis güçlerinin vatandaşları dürüst bir şekilde korumaya devam etmelerini istiyorum... Aynı zamanda yıkıma, talana, yağmalara ve yangınlara kim sebep olduysa yakalanmalarını ve adalet karşısına çıkmalarını istiyorum. Önümdeki birkaç ay boyunca gündemimdeki konuların başında bu olacak. Allah’tan vatanıma yardımcı olacak şekilde çalışmama yardımcı olmasını istiyorum.

"BU TOPRAKLARDA ÖLECEĞİM"
Bugün sizinle konuşan Hüsnü Mübarek, halkın hizmetinde geçirdiği uzun yıllarla gurur duyduğunu ifade etmek istiyor. Burası benim ülkem, burada yaşadım, savaştım, egemenliğini korudum ve ben bu ülke topraklarında öleceğim; tarih yargılamasını yapacaktır. Mısır ve bayrağı her zaman göklerde dalgalanacaktır... "

PROTESTOCULAR TATMİN OLMADI
Mısır'da göstericiler Mübarek'in açıklamalarından ikna olmadı.

Hüsnü Mübarek'in eylül ayındaki cumhurbaşkanlığı seçimine kadar görevde kalacağını belirttiği televizyondaki konuşmasından sonra başkent Kahire'nin merkezinde toplanan göstericiler, Mübarek'in acilen gitmesini istediklerini söyledi.

Protestocuların 'ayrıl, ayrıl' diye bağırdıkları duyulurken, cuma günü başkanlık sarayına yürüneceği gelen haberler arasında.

İsyanın Haritası

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...