Mısır’ın devrik devlet başkanı Hüsnü Mübarek ve eşi Suzan’ın adlarının meydan, sokak, kütüphane gibi bütün kamusal mekanlardan silinmesine karar verilmişti. Dün de Mısır Eğim Bakanlığı harekete geçti ve ilk ve ortaokul ders kitaplarında Mübarek yönetimini öven bütün bölümlerin çıkartılmasına karar verdi.

El Arabiya’nın Mısır’da yayınlanan El Yowm El Sabi gazetesine dayandırdığı habere göre, Mısır Eğitim Bakanlığı bu çerçevede Mübarek’i öven bütün bölümlerin çıkartılıp 25 Ocak’ta yaşanan devrimle ilgili yeni bölümler eklenmesini kararlaştırdı.

Buna göre, yeni eklenecek bölümlerde Tahrir Meydanı’nda başlayan devrimin sebepleri ve bu gelişmelere yol açan nedenler yer alacak.

TAHRİ MEYDANI KİTAPLARDA
Aynı karar çerçevesinde ders kitaplarında kullanılacak Tahrir Meydanı’ndaki protesto gösterilerinin fotoğrafları da seçildi. Fotoğraflar arasında, Tahrir Meydanı’nda hayatını kaybeden göstericilerin fotoğrafları da bulunuyor.

Aynı karara göre, ders kitaplarında Mısır’ın ilk cumhurbaşkanının Cemal Abdülnasır olduğu yönündeki bilgi de silinecek. Bu çerçevede, daha önce adı ders kitaplarından silinen Muhammed Necib tekrar kitaplara girecek ve ilk cumhurbaşkanının Haziran 1953 ile Kasım 1954 arasında görev yapan Necip olduğu belirtilecek.