Mübarek'e 'devret' çağrısı

Mısır'da yüzbinler başkanlık sarayına yürümeye hazırlanırken, Hüsnü Mübarek'ten yeni açıklamalar geldi. "62 yıldır hizmet etmekten sıkıldım" diyen Mübarek'e ABD senatosu "iktidarı devret" çağrısında bulundu.

04.02.2011 - 00:26

Mübarek'e 'devret' çağrısı

ABD Senatosu, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'i iktidarı geçici bir hükümete devretmeye çağıran karar tasarısını onayladı.


Geçtiğmiz Salı gününe ‘Kıyamet Günü’ diyen ve 1 milyon insan hedefiyle yola çıkan Hüsnü Mübarek muhalifleri, Tahrir Meydanı’nda 2 milyon rakamını bulmuştu.

O günden bu yana Mübarek yandaşlarıyla çatışan muhalifler, ‘Kurtuluş Günü’ denilen bugün de yüzbinleri bularak başkanlık sarayına yürümeyi planlıyor.

Mübarek de, kritk gün öncesi Amerikan ABC televizyonuna konuştu ve istifa ederse Müslüman Kardeşler örgütünün iktidarı ele geçireceğinden korktuğunu belirtti.

ABC’ye verdiği demeçte, "62 yıldır kamuya hizmet etmekten sıkıldım" diyen Mübarek, artık görevini bırakmak istediğini söyledi. Mübarek , oğlu Cemal Mübarek'i kendi halefi olarak göreve getirme niyetinde olmadığını da kaydetti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ömer Süleyman’dan da bir açıklama geldi. Bugüne kadar dost gördükleri ülkelerden gelen açıklamaları çok garip bulduğunu söyleyen Süleyman, “Bizim işlerimize burunlarını sokuyorlar, bu doğru bir tutum değil. Bu tarz müdahalelere izin vermeyeceğiz” dedi.

Süleyman ayrıca, muhalif Müslüman Kardeşler’i görüşmeye davet etti ancak örgüt diyalog önerisini reddetti.

Dün çatışmaların azaldığı ülkede bugün göstericiler, büyük bir gösteri düzenlemeye hazırlanıyor. Başkent Kahire'de yüzbinlerce gösterici başkanlık sarayına yürümeyi planlerken, Başbakan, barışçıl gösterilere engel olunmaması yönünde güvenlik güçlerine talimat verdi.

Ülkede son iki günde gerçekleşen çatışmalarda 13 kişi ölmüş binden fazla kişi de yaralanmıştı. Bağımsız kaynakalara göre olayların başladığı günden buyana yaşamını yitirenlerin sayısı 300'ü aşıyor.

İsyan ateşi büyüyor

İsyanın Haritası

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...