Mübarek'e yakın isimlere 10 yıl siyaset yasağı

Mısır'da devrik lider Hüsnü Mübarek döneminin istihbarat şefi Ömer Süleyman'ın cumhurbaşkanı adaylığı Mısır parlamentosu tarafından engellendi. Askeri Konsey onay verirse Süleyman ve eski başbakan Şefik aday olamayacak. Müslüman Kardeşler, Süleyman'ın adaylığına karşı eylem çağrısı yaptı.

Mübarek'e yakın isimlere 10 yıl siyaset yasağı

Mısır'da Mübarek döneminin istihbarat şefi Ömer Süleyman, eski başbakan Ahmed Şefik, önümüzdeki ay yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmuştu. Özellikle Süleyman'ın adaylığı Müslüman Kardeşler başta olmak üzere diğer diğer muhalifler tarafından sert biçimde eleştirilmişti.

Mısır Parlamentosu, devrik cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'e yakın isimlere 10 yıl siyasi yasak getiren tasarıyı kabul etti.

ASKERİ KONSEY'İN ONAY VERMESİ GEREKİYOR
Mübarek döneminde istihbarat şefi ve devlet başkanı yardımcısı olarak görev yapan Ömer Süleyman, eski başbakan Ahmed Şefik ve feshedilen Ulusal Parti'nin üst düzey görevlilerinin gelecek ay yapılacak devlet başkanlığı seçiminde aday olmasını engellemek için sunulan yasa tasarısı, iktidardaki Yüksek Askeri Konsey'in onayından sonra yürürlüğe girecek.

Mısır'da Seçim Komisyonu'nun ay sonuna kadar nihai aday listesini açıklaması bekleniyor. Seçim Komisyonu, daha önce Şefik ve Süleyman'ın aday olduğunu açıklamıştı. Ancak Mısır'da Seçim Komisyonu kararları temyiz edilemiyor.

'1 MİLYON KİŞİ GELSİN' ÇAĞRISI
Müslüman Kardeşler ve Selefiler, Mübarek'in istihbarat şefi Ömer Süleyman ve eski rejime yakın isimlerin cumhurbaşkanı adayı olmaması için bugün Tahrir Meydanı'nda gövde gösterisi yapacak. İki grup Cuma namazı sonrası Tahrir Meydanı'na 1 milyon kişi toplamayı hedefliyor.

SELEFİ LİDER ADAYI OLABİLECEK
Mısır'da mahkeme, annesi ABD vatandaşı olduğu gerekçesiyle cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olması tehliye giren Selefilerin adayı Hazım Ebu İsmail'in adaylığına onay verdi. Mahkeme, İsmail'in annesinin ABD vatandaşı olmadığına karar verdi. Selefi İsmail'in adaylığı, ülkedeki en büyük siyasi grup olan Müslüman Kardeşler'in adayı Hayrat Şatır'ın seçilme şansını düşüreceği iddia ediliyor.

Mısır'da cumhurbaşkanlığı seçimleri iki turlu yapılacak. İlk tur 23-24 Mayıs, ikinci tur seçimler ise 16-17 Haziran tarihlerinde yapılacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...