Mübarek'in gelecek duruşması 5 Eylül'de

Eski Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, bugün yolsuzluk ve yüzlerce göstericinin öldürülmesi suçlarından yargılandığı mahkemenin ikinci duruşmasına çıktı.

15.08.2011 - 14:59

83 yaşındaki Mübarek ay başında gerçekleşen ilk duruşmada olduğu gibi bu duruşmaya da sedye üzerinde getirildi. Devrik lider, mahkemeye götürülmek için ambulanstan indirilirken, oğullarından Alaa kameraların babasını çekmesini engellemeye çalıştı.

Mübarek'in duruşma sırasında keyifsiz ve gergin olduğu gözlenirken, bir kez ara verilen duruşmada, hakim önce savcılığın kanıtlarını gösterdi, ardından savunma avukatlarının taleplerini dinledi. Avukatlar, kanıtların birer örneğinin kendilerine de verilmesini talep etti.

ARTIK DURUŞMA CANLI YAYINLANMAYACAK
Mahkeme Başkanı Ahmet Fehmi Rifat, ilk duruşmada eski İçişleri Bakanı Habib el Adli'nin ve Hüsnü Mübarek'in güvenlik güçlerine göstericileri öldürme talimatı verdiklerine ilişkin davanın tekrar birleştirilmesine karar verdi.

Ahmet Rifat, Mübarek, oğulları ve eski İçişleri Bakanının bir sonraki duruşmasının 5 Eylül de görüleceğini söyledi.

Davanın hızlı bir şekilde yürütülmesi için duruşmaların bundan sonra televizyonlardan canlı yayınlanmaması, sadece karar duruşmasının canlı yayınlanması yönünde çıkan karar Mübarek'in avukatlarını sevindirdi.

MAHKEME ÖNÜNDE ÇATIŞMA ÇIKTI
Mahkemenin yapıldığı polis akademisi önü ise duruşma sırasında yine hareketliydi. Bina önünde toplanan Mübarek destekçileri, "Mübarek ölene kadar Mısırlı" ve "Hüsnü Mübarek Saddam değil" sloganları attı. Çıkan olaylarda yaralananlar oldu.

Mısır’ı 30 yıl boyunca demir yumurkla yöneten, yolsuzluk ve ülkedeki gösteriler sırasında protestocuların öldürülmesi talimatını vermekle suçlanan Mübarek, eğer suçlu bulunursa idam cezasına çarptırılabilecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...