Trump'ın açıklamaları muhafazakar işadamı Koch'u da ürküttü

ABD'de Cumhuriyetçi Parti seçim kampanyasına 1 milyar dolar bağış yapacağı iddia edilen muhafazakar işadamı Charles Koch, Trump'ın Müslümanlarla ilgili açıklamalarının Nazi Almanyası'nı hatırlattığını söyledi. Koch, Demokrat aday Clinton'ı destekleyebileceği işaretini de verdi.

Trump'ın açıklamaları muhafazakar işadamı Koch'u da ürküttü

ABD'de 115 milyar dolar değerindeki Koch Industries'i kardeşi David Koch ile birlikte yöneten Charles Koch, ABD başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti'nin öne çıkan iki adayı emlak kralı Donald Trump ile Teksas senatörü Ted Cruz'u beğenmediğini söyledi.

"TRUMP'IN AÇIKLAMASI ÜRKÜTÜCÜ VE ŞEYTANİ"

Donald Trump ve Ted Cruz'un siyasi görüşlerinin Nazi Almanyası'nı hatırlattığını söyleyen Charles Koch, "Trump'ın Müslümanlarla ilgili açıklamaları ürkütücü ve şeytani" dedi.

Teksas senatörü Ted Cruz'un IŞİD militanlarını "halı bombardımanı" ile yok etme fikrinin de ürkütücü olduğunu belirten Charles Koch, "Bu görüş abartılı olabilir ama başkan adayı olan biri, ister inanarak söylesin, isterse inanmayarak söylesin böyle bir görüşü Amerikan halkına sunması, yeterince korkutucu" şeklinde konuştu.

IŞİD'İ HALI BOMBASI İLE YOK ETME

Cumhuriyetçi Parti başkan aday adayı Cruz, başkan seçilmesi durumunda Ortadoğu'da IŞİD'in elinde olan bölgeleri "halı bombardımanı" ile vurmayı savunuyor. Yüksek kapasiteli bombardıman uçakları bir bölgedeki hedefleri tamamen yok ederken, çevreyi de yok ediyor.

ABD başkan adaylarının rol model olması gerektiğini vurgulayan Koch, "Trump ve Cruz rol modeller ancak korkunç birer rol modeller, onları nasıl destekleyeceğimizi bilemiyoruz" dedi.

Amerikan ABC televizyonuna konuşan Charles Koch, Trump ve Cruz yerine Demokrat Parti başkan aday adayı Hillary Clinton'ı destekleyebileceklerini söyledi.

"CLINTON DOĞRU İSİM OLABİLİR"

"Clinton'ın uygulamalarının, açıklamalarından farklı olacağını umut ediyoruz" diyen Koch, Clinton daha doğru bir başkan olabilir şeklinde konuştu.

ABD'de geleneksel olarak şimdiye kadar tüm seçimlerde Cumhuriyetçi adayları destekleyen Koch Kardeşler'in bu seçimde de Cumhuriyetçi Parti'ye seçim kampanyasını yürütmesi için 1 milyar dolar bağışta bulunacağı ileri sürülmüştü.

"SEÇİM KAMPANYASINA TEK KURUŞ YATIRMADIK"

Bu iddialara da yanıt veren Charles Koch, "Okudum, okuyoruz, şu adaya şu kadar bağışta bulunmuşuz, Trump karşıtı adaya şu kadar para vermişiz. Söylenenlerin hiçbirini yapmadık. Bu seçim kampanyasına tek bir kuruş yatırmadık" şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...