Muhalefet için çözüm Esad'ın bırakması

Suriye Devlet Başkanı Esad'ın, ülkedeki krizin çözümüne yönelik bugün yaptığı açıklama muhalefet için yeterli olmadı.

Anadolu Ajansı 06.01.2013 - 19:02

Muhalefet için çözüm Esad'ın bırakması

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad'ın bugünkü konuşmasında krizin çözümüne yönelik yaptığı ulusal diyalog çağrısına, Suriye Ulusal Konseyi Başkanı ve Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu Başkan Yardımcısı George Sabra'dan yanıt geldi.

Sabra, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, ''Esad görevini bırakmadıkça, krizin çözümü için sunulacak hiçbir girişimi Suriye muhalefeti kabul etmeyecek'' dedi.

Sabra, ''Bugün Esad'dan dinlediklerimiz çözüm adına yeni bir öneri olmaktan ziyade, Suriye halkının duymaya alışık olduğu öteden beri tekrarlanan ezberlerden ibaret'' diye konuştu.

''Esad sunduğu öneriyle 'Suriye halkına karşı savaşmaya devam edeceğim' mesajını veriyor'' diyen Sabra, ''Problemin kaynağı zaten bizzat kendisidir. O, çekilmedikçe herhangi bir çözüm sözkonusu olamaz. Bir tarafta yaklaşık 100 bin masum insanın kanı akarken hangi diyalogdan bahsediyor ve kiminle. Esed çekilmedikçe diyalog kapısının açılması mümkün değil'' ifadelerini kullandı.

AB DE 'BIRAK' DEDİ
Öte yandan AB, Beşşar Esad'e görevini bırakma çağrısında bulundu.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherina Ashton'ın bürosundan yapılan açıklamada, Esad'in konuşmasında yeni unsurlar olup olmadığının dikkatle inceleneceği belirtildi.

Bununla beraber açıklamada, siyasi geçişi sağlamak için Esad'dan görevini bırakması istendi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...