Ulusal Demokratik Değişim Koordinasyon Komitesi ile Suriye Ulusal Konseyi'nin, Suriye'deki rejimin devrilmesi durumunda bir geçiş sürecine yönelik siyasi bir anlaşma sağladıkları bildirildi.

Ulusal Demokratik Değişim Koordinasyon Komitesi'nin bildirisinde, dün akşam Kahire'de imzalanan anlaşmanın ''Suriye'nin demokratik bir devlete doğru geçiş süreci için, demokratik mücadelenin prensiplerini tanımladığı'' belirtildi.

Bildiride, Suriye Ulusal Konseyi lideri Burhan Galyun ile Ulusal Demokratik Değişim Koordinasyon Komitesi üyesi Haytam Mana tarafından imzalanan anlaşmada ''ülkenin bağımsızlığı ve egemenliğine zarar verecek her türlü askeri müdahalenin reddedildiği'' ifade edildi.

''Arap müdahalesinin bir dış müdahale olarak kabul edilmediği'' vurgulanan anlaşmada, ''sivillerin her türlü yasal imkanla korunmasının gerekliliği'' açıkça ortaya kondu.

Anlaşmada ayrıca, Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Özgür Suriye Ordusu'na göndermede bulunularak, ''rejimin, özgürlük çağrısı yapan barışçı sivil göstericilerin öldürülmesi emrini reddeden asker ve subayların bu tutumundan dolayı duyulan memnuniyet'' dile getirildi.

Ulusal Demokratik Değişim Koordinasyon Komitesi Başkanı Hasan Abdülazim de bu anlaşmayı doğruladı.

Abdülazim, ''Suriye'de bütünsel bir değişime götüren, askeri müdahalenin tehlikelerini önleyerek barışçı bir devrimin amaçlarını gerçekleştiren ortak bir siyasi vizyon için Suriye içinde ve dışındaki muhalif oluşumların güç birliğine gitmeleri gerektiğini'' söyledi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın, muhaliflere yönelik sert müdahalesi tepkilere neden oluyor.