Muhalifler Trablus'a çok yakın

Libya'da 6 aydır devam eden çatışmalarda muhalif güçler hiç olmadığı kadar Trablus'a yaklaştı.

NTV Haber 18.08.2011 - 11:39

Libya'da, Kaddafi yanlısı birliklere karşı savaşan muhalif güçlerin, Trablus'u doğu, batı ve güney bölgelerinden kuşattıkları bildirildi.

Muhaliflerin bu ilerlemesi, Kaddafi yanlısı birliklerin, denizden de NATO ablukasının uygulandığı Trablus'ta sıkıştığı anlamına geliyor.

Muhaliflerin Trablus'a yakıt sağlayan Zaviye'deki petrol rafinerilerini de ele geçirmesi durumunda ülkede 6 aydır devam eden çatışmalarda çok önemli bir dönüm noktasının aşılacağı belirtiliyor.

BİNGAZİ'DE SEVİNÇ TRABLUS'TA ENDİŞE
Muhaliflerin Trablus'a sadece 50 km uzaklıkta bulunan Zaviye'nin önemli bir bölümünü ele geçirmesinin ardından başkent sokaklarında endişe hakim.

Başkent Trablus'ta kontrolün muhalif birliklere geçmemesi için yoğun uğraş veren Kaddafi birliklerinin kentin bütün çıkışlarını kapattığı bildirildi.

Başkentte bütün stokların tükenmesi ve kentte yaşam şartlarının giderek zorlaşması nedeniyle halkın çok zor durumda olduğu bildirildi.

Muhaliflerin başkenti konumundaki Bingazi'de ise son günlerde muhalif güçlerin Trablus'a yaklaşmalarının ardından sokaklarda sevinç gösterileri düzenlendi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...