Muhaliflerden Cenevre görüşmelerine katılmama tehdidi

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Cenevre'deki Suriye görüşmelerinin askıya alındığını, bir sonraki görüşmenin 25 Şubat'ta yapılmasının planlandığını söyledi. Ancak muhalifler, taleplerinin karşılanmadığı takdirde 25 Şubat'taki görüşmelere katılmayacaklarını açıkladı.

Anadolu Ajansı 03.02.2016 - 20:10 | Son Güncelleme : 03.02.2016 - 20:24

Muhaliflerden Cenevre görüşmelerine katılmama tehdidi

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi (MYK) ile bir araya geldikten sonra basına açıklamalarda bulundu.

Görüşmeler başlamadan önce insani durum konusunda acil adım atılması gerektiğini belirten de Mistura, hem BM hem de krizin taraflarınca yapılması gereken çalışmalar olduğunu kaydetti.

De Mistura, başlayacak görüşmelerin Suriye halkının yararına olması gerektiğine dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu nedenle de görüşmelere ara verilecek ve bir sonraki görüşmeler 25 Şubat'ta yapılacak. Yine sonuçsuz bir Cenevre görüşmesi yapmak için mi buradayız, yoksa Suriye'nin geleceğini, siyasi süreci, yeni anayasayı, seçimleri konuşurken ciddi miyiz? Suriye halkı bu görüşmeleri yaparken bir çözüm üretmemizi bekliyor. Dürüst olmak gerekirse henüz bunu görmedim ve görüş 

MUHALİFLERDEN AÇIKLAMA

Cenevre'deki Suriye görüşmerinin askıya alınmasının ardından Suriyeli
muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komisyonu Koordinatörü ve eski Suriye
Başbakanı Riyad Hicab, talepleri karşılanmazsa 25 Şubat'ta yeniden başlaması
planlanan görüşmelere katılmayacaklarını söyledi.

Sayfa Yükleniyor...