NTV

'Muhammed Merah köstebekti' iddiası

Dünya

Fransa'nın Toulouse kentinde geçtiğimiz mart ayında 7 kişiyi öldürüp 6 kişiyi de yaraladıktan sonra Fransız özel kuvvetleri tarafından yaşadığı dairde saatler süren bir operasyonla öldürülen Muhammed Merah'ın Fransız istihbarat birimlerinin "İslamcı hareketler içinde kullandığı bir köstebek" olduğu iddia edildi.

Fransız Le Parisien gazetesi Muhammed Merah'ın Fransız gizli sersivleri içinde kendisiyle temas halinde olan kişiyle Toulouse kentinde gerçekleştirdiği eylemler sonrası polis tarafından dairesinde kıstırıldığı sırada yaptığı telefon konuşmasının kayıtlarını yayımladı.

'ZÜHEYİR'E SİTEM
Gerçek olup olmadığı henüz resmen doğrulanmamış olan kayıtlarda, Merah'ın kendisini "kullandığını" söylediği "Züheyir" adlı ajana sitem ettiğinin duyulduğu bildiriliyor. Züheyir kimliğinin sahte olduğunu keşfettiğini söyleyen Merah, ajanın gizli servislerde yüzbaşı rütbesiyle görev yaptığını belirtip gerçek adını telaffuz ediyor.

'SEN CANİNİN TEKİSİN'
Gazete, Merah'ın söz konusu ajana telefonda "Unutma ki beni Müslümanlara yardım etmem için Irak'a, Pakistan'a ve Suriye'ye sen gönderdin. Senin Fransız servislerine çalıştığını keşfettim. Sen caninin tekisin, gizli servis subayısın, pis alçak" dediğini aktarıyor.

'YA TESLİM OL YA DA BEN İÇERİ GİREYİM'
Kayıtlara göre, olay yerinde olduğu tahmin edilen ajanın da Merah'a "Olan oldu, şimdi senin hayatını kurtarmalı ve seni bu olaydan çıkarmalıyım. Ya teslim ol ya da bırak ben içeri gireyim ve silahlarını alayım" dediği belirtiliyor.

Şimdi herkes Merah'ın babasının avukatlarının elinde olduğu belirtilen bu kayıtların Fransız yargısı tarafından nasıl değerlendirileceğini merak ediyor.

Merah'ın babası "oğlunun bilinçlice öldürüldüğü" iddiasıyla Fransız mahkemeleri önünde Fransız polisinden davacı oldu.