“Telekulak” skandalının ardından istifa eden ''News International'' gazetesinin eski genel yayın yönetmeni Rebekah Brooks gözaltına alındı.

43 yaşındaki Brooks, ''gönüllü olarak gittiği karakolda polise devam eden soruşturmalarında yardım ettiğini'' söyledi.

Yasadışı telefon dinlediği iddiaları nedeniyle kısa süre önce kapatılan ''News of the World'' gazetesinin, 2000-2003 yılları arasında editörlüğünü yapan Brooks, önceki gün yaptığı yaptığı yazılı açıklamada, ''Olaylardan dolayı üzgünüm. İncittiğimiz insanlarla ilgili derin sorumluluk duyuyorum. Geçmişin sorunlarının çözümü için sarf edilen çabalara yönelik dikkati dağıtmaktan kaçınmak için istifa ediyorum'' ifadelerini kullanmıştı.

Grubun bir diğer gazetesi olan ''Sun''ın da 2003-2009 yılları arasında editörlüğünü yapan Brooks, 2009 yılından bu yana ''News International''ın yöneticiliğini yürütüyordu.

Brooks, 9 yıl önce kaçırılan ve öldürülen 13 yaşındaki Milly Dowler'ın telefonuna bırakılan sesli mesajları dinlediği ve bazılarını sildiği iddia edilen ''News of the World'' gazetesinin o dönemki editörüydü.

Brooks, salı günü parlamentonun Kültür, Medya ve Spor Komisyonu üyeleri önünde, Rupert ve James Murdoch ile birlikte skandala ilişkin soruları yanıtlayacak.

22 yıldır News International şirketinde çalışan Brooks, ''News of the World'' gazetesine 1989 yılında sekreter olarak girmiş, 32 yaşında gazetenin editörü olmuştu. Brooks, İngiltere'de editörlük görevine getirilen en genç kişi unvanını taşıyordu.

Murdoch, Rebekah Brooks’u “öz kızı gibi” sevdiği söylüyordu.