'Mursi geri adım atmayacak'

Mısır'ın devrik cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin oğlu Usame Mursi, yayımladığı bayram mesajında babasının müzakere, uzlaşma ya da geri adım atmayı kabul etmeyeceğini ifade etti.

Haberler 13.10.2013 - 20:19

'Mursi geri adım atmayacak'

Mısır'da darbeyle görevden uzaklaştırılan Muhammed Mursi'nin oğlu Usame Mursi bir bayram mesajı yayımladı.

Aile adına Usame Mursi imzasıyla yayımlanan mesajda, 'Mursi'nin uzlaşma, müzakere ya da geri adım atmayı kabul etmeyeceği' ifade edildi.

Mesajda şu ifadelere yer verildi:

"Cumhurbaşkanı son nefesine kadar direnecek. Meşruiyetten vazgeçmeyecek. Zorla alıkonulması, komik ve kanun dışı yargılanması onu yenilgiye uğratmayacaktır. Mursi bunca şehit, yaralı, tutuklu ve kayıpların ardından orta yollu çözüm, müzakere ya da geri adım atmayı kabul etmeyecek.

Onu ne kadar uzaklaştırırlarsa uzaklaştırsınlar, canı, akan kanın ardından kazanılan özgürlüklere feda olsa da demokrasiden vazgeçmeyecektir. Meydanlardaki barışçıl devrimin devam etmesi yalnızca bir cumhurbaşkanını savunmak için değil bir grup halk düşmanının bugünü ve geleceğini çaldığı vatanı savunmak içindir."

TUTUKLULUK SÜRESİ UZATILDI
Öte yandan 3 Temmuz'da gerçekleştirilen askeri bir darbeyle görevden uzaklaştırılan Muhammed Mursi'nin tutukluluk hali de dördüncü kez 30 gün daha uzatıldı.

Mursi; "Hamas ile işbirliği yaparak casusluk faaliyetlerinde bulunmak", "Mısır güvenlik güçlerine ait kurumlara saldırı düzenlemek" , "25 Ocak 2011 devrimi sırasında Vadi Natrun Hapishanesinden firar etmek ve hapishaneyi kasten ateşe vererek mahkumların kaçmasına sebebiyet vermek"le suçlanıyor.

Mursi ve 14 İhvan lideri hakkında da "Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde göstericileri öldürmeye teşvik etmek" suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşmasının 4 Kasım'da yapılacağı kararlaştırılmıştı.

Sayfa Yükleniyor...