Mursi hakkında yeni dava

Mısır'da 3 Temmuz'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında yeni bir dava açıldı. Mursi ve 34 kişi hakkında, 25 Ocak'ta Mübarek'in devrilmesiyle sonuçlanan isyan sırasında cezaevinden kaçtıkları gerekçesiyle dava açıldı.

Haberler 21.12.2013 - 15:22

Mursi hakkında yeni dava

Mısır'da soruşturma hakimi Hasan Semir, devrik cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve diğer 34 sanığın, Vadi'n-Natrun Hapishanesi'nden firar ettikleri suçlamasıyla yargılanmak üzere ceza mahkemesine sevkedildiğini belirtti.

Semir, sanıklara, "güvenlik güçleri ve polis merkezlerine saldırı, taammüden cinayet, kamu malına zarar vermek ve cezaevinden firar" gibi ithamlar yöneltildiğini söyledi.

Mısırlı soruşturma hakimi Semir, Kahire'nin kuzeyindeki Vadi'n-Natrun Hapishanesi'nde tutukluların firarıyla sonuçlanan baskına, İhvan, Hamas ve Lübnan Hizbullahı üyeleri ile bölgedeki bedevi gruplar ve cihat yanlısı grupların katıldığını iddia etti.

Hakkında dava açılan 34 kişi arasında Müslüman Kardeşler ve Hamas üyeri de bulunuyor.

Muhammed Mursi hakkında, Hamas ve Lübnan Hizbullahı'yla "suç amaçlı işbirliği yapmak" suçlamasıyla 18 Aralık'ta yeni bir dava açılmıştı.

Muhammed Mursi, aralarında İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii'nin de bulunduğu 35 kişi ile ceza mahkemesine sevkedilmişti.

Sayfa Yükleniyor...