Mısır'da Mursi'ye 20 yıl hapis cezası

Mısır'da devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında açılan davada karar bugün açıklandı. Aralık 2012'de görevde olduğu sırada protestocuların öldürülmesi için kışkırtıcılık yapmakla suçlanan Mursi'ye 20 yıl hapis cezası verildi.

Haberler - ntv.com.tr 21.04.2015 - 11:41

Mısır'da Mursi'ye 20 yıl hapis cezası

Mısır'da devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında açılan davada karar açıklandı. Mursi 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Karar öncesi Mursi'nin idam cezasına çarptırılabileceği belirtiliyordu.  

Müslüman Kardeşler karar öncesinde 2 Temmuz 2013'te Mursi'yi askeri darbeyle iktidardan uzaklaştıran Abdülfettah El-Sisi'yi, yargıyı kişisel amaçları için kullanmakla eleştirmişti.  

KIZI ÖLDÜRÜLEN BELGATİ'YE 20 YIL HAPİS

Mısır devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile birlikte yargılanan 12 Müslüman Kardeşler lideri de 20'er yıl hapis cezasına çarptırıldı. 20 yıl hapis cezası alan Müslüman Kardeşler liderleri arasında Muhammed El Belgati ve Essam el-Erian da bulunuyor.

Mısır'daki asker darbe sonrası Müslüman Kardeşler tarafından düzenlenen protesto eylemlerinde Muhammed El Belgati'nin 17 yaşındaki kızı Esma da öldürülmüştü.

Muhammed  Mursi ve Müslüman Kardeşler'in kararı temyiz etme hakkı bulunuyor. 

MÜSLÜMAN KARDEŞLER'DEN EYLEM ÇAĞRISI 

Müslüman Kardeşler yandaşlarına da bugün protesto gösterileri yapmaları çağrısında bulunuldu.

Mısır'da mahkeme dün de 22 Müslüman Kardeşler üyesinin idam cezasını onamıştı.

Kamuoyunda "İttihadiyye olayları" olarak bilinen 2012'de "Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde bazı protestocuların ölümüyle sonuçlanan şiddet olaylarını teşvik" suçlamasıyla açılan davada Mursi ve beraberindeki 14 kişi ilk kez 4 Kasım 2013'te hakim karşısına çıkmıştı.

Sayfa Yükleniyor...