Mısır'da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin yetkilerini genişleten kararnameyi protesto eden muhalifler, Tahrir Meydanı'nda polisle çatıştı. Polis, göstericilere biber gazıyla müdahale etti.

Mursi karşıtları, gösteriye 1 milyon kişinin katılmasını bekliyordu. Tahrir Meydanı'nda oturma eylemi sürdüren protestocular, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi kararını geri kalana kadar eylemlerini sürdüreceklerini belirtti. Tahrir Meydanı'ndaki eylemler birçok bölgeye yayıldı. Eylemler İskenderiye ve Nil Deltası'na da yapıldı. 

Kararnameye muhalefet edenler Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi diktatörlükle suçluyor.

MÜSLÜMAN KARDEŞLER MİTİNGİ İPTAL
Cumhurbaşkanı Mursi'ye destek amacıyla Müslüman Kardeşler'in planladığı "1 milyon kişilik" eylem ise ertelendi.

Müslüman Kardeşler (İhvan) Teşkilatı, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin yayımladığı anayasa bildirgesini desteklemek için bugün yapılması planlanan, ''milyonluk gösteri''nin ertelendiğini açıkladı.

Müslüman Kardeşler sözcüsü Mahmud Gazlan, gösterinin ülkede gerginliğin ve tıkanıklığın artmasını engellemek ve Mısır toplumu arasında meydana gelebilecek fitnenin önünü kesmek için ertelendiğini söyledi.

MURSİ'DEN 'DİYALOG' ÇAĞRISI
Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, yetkilerini genişleten kararnameyi protesto eden muhalefete "ulusal diyalog" çağrısı yaptı. Muhalefet, Mursi'nin çağrısına "hayır" yanıtı verdi.

MUHALEFETTEN RET
Anayasa Partisi (AP) kurucu üyesi ve sözcüsü Mustafa el-Cundi, ''Mursi, bu kararları alacağını daha önce muhalefet partileriyle yaptığı görüşmelerde bildirmemişti. Şimdi devrimin meşruiyetinden dem vuruyor. Mursi, kararlarını tamamıyla geri alana kadar diyaloğa hayır diyoruz, meydanlarda kalacağız'' dedi.

Güçlü Mısır Partisi (GMP) Genel Sekreteri Ahmed Abdulcevad da ''ulusal diyalog'' çağrısına parti olarak yanıt verebilmeleri için diyaloğun mahiyeti, kimlerle olacağı ve hangi sorumlulukları yükleyeceğine dair bilgi sahibi olmaya ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Sol ve liberal eğilimli muhalif partiler, Mursi yaptığı anayasal düzenlemeleri iptal edene kadar meydanlarda kalıp gösterilere devam edeceklerini açıkladı.

GÖSTERİLERDE 2 KİŞİ ÖLDÜ
Cumhurbaşkanı Mursi geçtiğimiz hafta yayımladığı karanameden bu yana ülke genelinde çıkan olaylarda 2 kişi hayatını kaybetti. Ülke genelinde meydana gelen çatışmalarda yaklaşık 400 kişi de yaralandı.