Musevi gösteri çağrısı yapmadı

İran'da dini lider Ayetullah Hamaney'in protestolara son verilmesi çağrısının ardından, reformcu aday Mir Hüseyin Musevi, yandaşlarına bugün  gösteri düzenlenmesi için çağrı yapmadı.

NTV Haber 20.06.2009 - 01:27

Musevi gösteri çağrısı yapmadı

İran'da muhalif lider Musevi'nin dini lider Hamaney'in çağrısına uyacağı ve gösterilere son vereceği yorumları yapılıyor.


Diğer reformcu aday Kerrubi'yse Hamaney'e rağmen Anayasayı Koruyucular Konseyi'ne yazdığı mektupla seçimin yenilenmesi talebini yineledi.

Dini lider Hamaney, cuma hutbesinde, seçimlerde hile yapılmasının söz konusu olmadığını söylemiş, Ahmedinejad'a bir kez daha açık destek vermişti.

Protestolara son verilmesini isteyen dini lider, aksi takdirde sonuçlardan göstericilerin sorumlu olacağı uyarısında bulunmuştu. Hamaney, ülkesinde yaşananlardan da dış güçleri sorumlu tuttu.

BATI’DAN HAMANEY’E TEPKİ
Hamaney'in konuşmasında suçladığı batılı ülkelerse, İran'ın dini liderine tepki gösterdi.

ABD Başkanı Barack Obama, Hamaney'in muhalefete yönelik ‘yumuşak gözdağı’ niteliğindeki üslubunun kaygı verici nitelikte olduğunu belirtti ve muhalefetin taleplerinin haklı olduğunu söyledi.

Beyaz Saray Sözcüsü de, İranlıların şiddet korkusu olmadan seslerini duyurabilmeleri gerektiğini belirtti. Amerikan Kongresi ise muhaliflere yönelik şiddeti kınadı.


Hamaney'in ‘fesatlıkla’ suçladığı İngiltere, İran'ın Londra büyükelçisini Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı. Avrupa Birliği zirvesi için bulunduğu Brüksel'de konuşan İngiltere Başbakanı Brown, avrupa birliği liderlerinin tümünün İran'daki protestoculara yönelik şiddeti kınadıklarını söyledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkesindeki olaylardan yabancı güçleri sorumlu tutan Hamaney'in konuşmasını, hayalkırıklığı olarak değerlendirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...