Musevi yandaşları da Twitter'da örgütleniyor

İngiliz Independent gazetesinin verdiği habere göre, İranlı muhalif göstericiler de Twitter aracılığı ile örgütleniyor.

17.06.2009 - 10:28

Musevi yandaşları da Twitter'da örgütleniyor

İngiliz Independent gazetesindeki bir haberde, sosyal iletişim sitesi Twitter'ın Tahran'daki gösterilerde oynadığı belirtiliyor.


Haberde cep telefonu şebekesi çalışmadığı için birbirlerine telefon edemeyen, mesaj gönderemeyen göstericilerin, Twitter mesajları ile haberleştiği belirtiliyor.

Bu sebeple Amerikan Dışişleri Bakanlığı'nın, Twitter yöneticilerine başvurarak dün yapmayı planladıkları ve İran'a hizmeti 1,5 saat durdurabilecek teknik çalışmayı ertelemelerini istediği de haberde yer alan detaylar arasında.

Twitter kullanıcılarına ise "sitenin şu anda oynadığı rol nedeniyle çalışmanın ertelendiği" duyuruldu.

Daha önce de Moldova'da, seçim sonuçlarından Komünist Parti'nin zaferle çıkmasını protesto eden göstericiler, cep telefonu ağları çalışmadığı için, Twitter ve Facebook aracılığı ile örgütlenmişti.

ROBERT FISK YASAĞI DİNLEMEDİ VE...
Öte yandan Independent gazetesinin muhabiri Robert Fisk yasaklara rağmen Tahran sokaklarına çıktı ve Tahran'daki küçük bir meydanda, Ahmedinejad ve Musevi taraflarının nasıl karşı karşıya geldiğini anlattı.

Aralarında yaklaşık 100 metre olan iki grubu, özel kuvvet timlerinin oluşturduğu bir kordonun ayırdığını yazan Fisk, şunları kaydetti:

"Her iki tarafın da gösterdiği muazzam kararlılık, herhangi bir uzlaşmayı kesinkes reddetmeleri korkutucuydu. Bir taraf Ayetullah Humeyni'nin sözlerine itaat edilmesini, İran-Irak Savaşı'nın hayaletlerine sadık kalınmasını istiyordu.

Öteki taraf ise Pazartesi günü 1 milyon kişinin katıldığı yürüyüşlerinden aldıkları cesaretle, İslami Cumhuriyet sınırları içinde kalarak daha önce hiç tatmadıkları özgürlükleri talep ediyordu."

MUSEVİ TARAFTARI KAVUŞMAK İSTEDİ
Independent muhabirine göre polis iki taraftan önde gelen birer göstericiyi meydanın ortasına çağırarak barıştırmak istedi, ancak Musevi taraftarının kucaklaşma çabasını, Ahmedinejad taraftarı kabul etmedi; bağırarak hakaretler yağdırdı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...