Musevi'den dev gösteri çağrısı

Musevi, yandaşlarına bugün hükümetin hedef alınacağı dev bir gösteri düzenleme çağrısı yaptı.

Anadolu Ajansı 17.06.2009 - 14:16

Musevi'den dev gösteri çağrısı

İran'da cumhurbaşkanı seçimini kaybeden Mir Hüseyin Musevi, yandaşlarına bugün, hükümetin hedef alınacağı dev bir gösteri düzenleme çağrısında bulundu.


Dün de Musevi yandaşlarının Tahran'da toplandığı ve gösterilerin beşinci gününde de devam ettiği bildirildi.

Musevi daha önce yaptığı bir açıklamada da, barışçıl gösteriler yapılmasını ve seçim sonrasındaki protesto gösterilerinde ölenler için yarın camilerde toplanılması çağrısında bulundu.

Musevi internet sitesindeki açıklamasında, seçim sonuçlarını protesto edenlere yasa dışı bir şekilde ve şiddetle karşılık verilmesi sonucu şehit olan ve yaralanan vatandaşların bulunduğunu söyledi.

Mir Hüseyin Musevi, "Halktan, ölenlerin aileleriyle dayanışma içinde olduğunu göstermesi için camilerde toplanmasını veya barışçıl gösterilere katılmasını istiyorum" dedi.

Kendisinin de bunlarda yer alacağını söyleyen Musevi, yer ve zaman vermedi. Açıklamada bugün gösteri yapılıp yapılmayacağı da belirtilmedi. Pazartesi günkü büyük gösteride 7 kişi ölmüştü.

BÜYÜK AYETULLAH ARDABİLİ
Öte yandan, İran'ın Isna ajansının bildirdiğine göre, Büyük Ayetullah Abdülkerim Musevi Ardabili, iktidardan cumhurbaşkanlığı seçimi sonuçlarına itiraz eden adayların şikayetini hassasiyetle incelemesini ve inandırıcı bir karar vermesini istedi.

Büyük Ayetullah Ardabili, konuyla ilgili yetkililerden bu şikayetleri halkı tatmin edecek şekilde çabucak, isabetli ve yansız bir şekilde değerlendirmeleri talebinde bulundu.

Musevi Ardabili, Hüseyin Ali Montazari, Asadullah Bayat Zancani ve Nasır Makarem Şirazi'den sonra iktidara bu yönde seslenen dördüncü büyük ayetullah oldu.

SAVCIYA GÖRE KARGAŞA YARATANLAR İDAMLIK
Bu arada, İsfahan savcısı, seçim sonrası kargaşanın ardındaki "birkaç unsurun" şeriata göre idamla cezalandırılabileceğini söyledi.

Fars haber ajansının bildirdiğine göre, savcı Muhammed Rıza Habibi, bu unsurların İran dışından yönetildiğini iddia ederek, bu kişilerin "suç eylemlerine" son vermelerini istedi. Savcı, böyle kişiler için şeriat yasasının idam öngördüğünü söyledi.

ASLİ SORUMLULARI YAKALADIK
İran İstihbarat Bakanı Gulam Hüseyin Muhsini Ejei ise, korsan gösterilerde kamu malına zarar veren ve halkın can güvenliğini tehlikeye atan grupların asli sorumlularının yakalandığını söyledi.

Muhsini Ejei, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, halkın da yardımıyla kargaşa ve tahrik peşinde olanların yakalanarak adli makamlara sevk edileceğini belirtti.

Bakanlığının olayları önceden kestirmede zaafları olduğunu kabul eden Muhsini Ejei, bu alandaki eksiklik ve açıkların giderileceğini kaydetti.

YÜKSEK KATILIM BİR NİMETTİR
İçişleri Bakanlığı ve emniyet güçleriyle işbirliği halinde olduklarını ve görevlerini eksiksiz yerine getirmeye çalıştıklarını bildiren Muhsini Ejei, seçimlerde halkın büyük katılımını nimet olarak kabul etmek gerektiğini ifade etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...