Müslüman göçmenlere davranma kılavuzu

Yunan polisinin Kuran'ı yırtması ile başlayan gerginliğin ardından, İçişleri Bakanlığı polislere  dağıtmak üzere, "Müslümanlara nasıl davranılmalı" kılavuzu hazırladı.

Anadolu Ajansı 02.06.2009 - 13:59

Yunanistan İçişleri Bakanlığının, ülkede yaşayan Müslüman göçmenlere karşı nasıl davranılması gerektiğine ilişkin bilgiler içeren bir kılavuz kitapçığın polise dağıtılması amacıyla çalışma başlattığı bildirildi.

Yunan basını, güvenlik güçlerinin Atina'da 19 Mayıs'taki asayiş operasyonunda kimliği açıklanmayan bir polisin, evraklarını kontrol ettiği bir göçmene ait Kuran'ı Kerim'in sayfalarını yırtmasının ardından göçmenlerle çıkan çatışmalardan sonra Bakanlığın söz konusu kılavuz üzerinde çalışmaya başladığını yazdı.

Kitapçıkta, Müslüman bir göçmenin polis nezarethanesinde tutulma şekli, üniformalıların ibadet yerlerine nasıl girmeleri gerektiği ve oruç hakkında bilgiler yer alacağı belirtilen haberlerde, bu çerçevede Müslüman göçmenleri ''kışkırtabilecek'' ve şiddet olaylarına yol açabilecek olası yanlış davranışlardan kaçınılmasının planlandığı kaydedildi.

Haberlerde, kitapçıkta, cami bulunmayan Atina ve çevresinde göçmenler tarafından mescit olarak kullanılan alanlara girerken polis memurlarının ayakkabılarını çıkarmaları ve yapılan üst aramalarında, Kuran'ı Kerim'in yanı sıra duaların yazılı olduğu sayfaların yırtılmamasına dikkat edilmesinin istendiği belirtildi.

Kılavuzda, ibadet saatleri hakkında bilgi verilirken, hiçbir durumda kadınlardan başörtülerini çıkarmaları talebinde bulunulmaması gerektiğinin vurgulandığına da dikkati çekildi.

Başkent Atina'da göçmenler, Kuran'ı Kerim'in sayfalarının bir polis tarafından yırtılmasını kınamak ve ilgili Bakanlığın özür dilemesi talebiyle protesto gösterileri düzenlemişti.

Göçmen gruplarla polis arasında çatışma çıkmış, olaylar sırasında iş yerleri ve araçlar hasar görmüştü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...