Hüsnü Mübarek'in yetkilerini yardımcısı Ömer Süleyman'a devrettiğini ifade ettiği dün akşamki konuşmasını "bir aldatmaca" olarak nitelendiren Müslüman Kardeşler Örgütü yaptıkları bir açuklamayla Mısır halkına “eylemleri sürdürün” çağrısı yaptı.

Muhalif grup adına yapılan açıklamada, "Hala onu yapacağım, bunu yapacağım diye konuşuyor, ancak yetkilerini yardımcısına devredeceğini söylüyor. Bunlar sadece halkın taleplerini durdurmaya yönelik aldatıcı sözler" denildi.

Mübarek ve yardımcısının açıklamalarının Mısırlılar tarafından reddedildiği kaydedilen açıklamada, halka hitaben "Sabrınızı sınayan kibirli, yozlaşmış bir rejime göğüs germek sizin kaderiniz. Öyleyse ne kadar sabırlı, kararlı ve ısrarcı olduğunuzu gösterin, haklarınızı geri alın" ifadelerine yer verildi.

Hüsnü Mübarek dün yaptığı konuşmasında, yetkilerini Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ömer Süleyman'a devrettiğini söylemiş, ancak ayrıntılı bilgi vermemişti. Mübarek eylül ayında yapılması öngörülen seçimlere kadar yerinde kalmaya niyetli olduğunu da belirtmişti.

Süleyman da daha sonra yaptığı açıklamada, Mübarek'in onaylamış olduğu siyasi ve anayasal reformları gerçekleştireceğini belirterek, protestoculardan evlerine dönmelerini istemişti.