NTV

Müslüman Kardeşler ilk kez Gazze'de

Anadolu Ajansı

Dünya

Mısırlı Müslüman Kardeşler, şimdiye kadar kendileriyle bağlantılı olup da hükümet kurmayı başaran tek örgüt olan Hamas'ın kontrolündeki Gazze'de.

Mısır Müslüman Kardeşler heyeti, kendilerinden esinlenilerek kurulan ve hükümet olmayı başaran tek örgüt olan Hamas'ın kontrolündeki Gazze'yi ilk kez ziyaret etti.

Heyet lideri Cuma El Amin, Hamas hükümetinin Gazze'de büyük işler başardığını belirterek, dönünce gördüklerini anlatacağını söyledi.

Kasım ayında yapılması planlanan seçimlerde başarı elde etmesi beklenen Müslüman Kardeşler heyetinin bu ziyareti, Mübarek sonrası Mısır'ın Gazze siyasetinde büyük bir değişimin işareti olarak değerlendirildi.

Cuma El Amin'in liderlik ettiği heyet, Gazze'deki yönetimin başbakanı İsmail Haniye'ye veda ziyareti yaptıktan sonra bir basın toplantısı düzenledi.

Heyet adına konuşan El Amin, ''Gazze'yi ziyaret eden heyette yer kalmaktan çok mutluluk duyuyorum. Adaletsiz ablukaya rağmen bu ziyaret bizi mutlu etti'' dedi.

"SÖZ ETTİKLERİ BARIŞ NEREDE?"
Konuşmasında İsrail'i de eleştiren El Amin, ''İsrail barış istediğini söylemesine rağmen, buradayken bile üstümüzde uçuşan uçakların seslerini duyuyoruz. Söz ettikleri barış nerede? Buna dair, barış anlaşmasına dair bir işaret gösterin'' diye konuştu.

Gazze'yi ilk kez ziyaret ettiklerine dikkat çeken El Amin, ''Gazze'yi ziyaret ettikten sonra gördüklerimiz karşısında mutlu olduk. Savaş sırasında yok edilenlerin yeniden inşa edildiğini gördük. Hiçbir zaman çalışmaktan yorulmayan ve Gazze'nin kaybettiklerini yeniden kazandırmaya çalışan gerçek adamları gördük'' diye konuştu.

"ANLATACAĞIM"
İsrail'in son saldırısında ölenlere de gönderme yapan Amin "Allah'a söz verdikleri şeyi gerçekleştirenleri de gördük" ifadesini kullandı.

Gazze'de değişik yerleri ziyaret etiklerini ve hükümetin yaptıkları karşısında büyük bir mutluluk duyduklarını kaydeden El Amin, 'Gidip burada gördüklerimizi anlatacağım. Çektiğiniz acıları anlatacağım. Ayrıca buradaki hükumetin neler başardığını anlatacağım'' şeklinde konuştu.