Mısır'da Müslüman Kardeşler'den halka çağrı: Ayaklanın

Mısır'da başkent Kahire'de Müslüman Kardeşler'in 13 üst düzey yetkilisi bir operasyonda öldürüldü. Üst düzey üyelerinin öldürülmesini "yeni bir dönüm noktası" olarak nitelendiren Müslüman Kardeşler, halka "ayaklanın" çağırısı yaptı.

NTV Haber 02.07.2015 - 15:27

mısır-müslüman-kardeşler020715.jpg

Mısır, Muhammed Mursi'yi deviren darbenin ikinci yıldönümünde kanlı saldırılarla karşı karşıya kaldı. IŞİD'in Mısır kolu, Sina yarımadasında askeri hedeflere saldırdı. Mısır güvenlik güçleri ise, başkent Kahire'de bir eve düzenledikleri baskında 13 Müslüman Kardeşler liderini öldürdü. Örgüt liderlerinin öldürülmesini "yeni bir dönüm noktası" olarak niteledi.

Mısır'ın Sina yarımadası 1973 Arap-İsrail savaşından bu yana yaşanan en büyük çatışmaya sahne oldu.

IŞİD'in Mısır kolu Sina yarımadasının kuzeyinde askeri hedeflere eşzamanlı saldırı düzenledi. Saldırılarda 64 asker, 100'den fazla militan ve 4 sivil öldü.

Mısır ordusu, militanlara karşı yürütülen operasyonda savaş uçaklarıyla Apaçi helikopterlerini kullandı.

Kendilerine "Sina eyaleti" adını veren radikal dinci grup, 15 askeri hedefe saldırdıklarını ve 3 intihar saldırısı düzenlediklerini belirtti.

Mısır askeri kaynakları, Sina'daki operasyonların bölge terör unsurlarından temizleninceye kadar süreceğini açıkladı.

Mısır güvenlik birimleri, Sina'daki militanlarının yanısıra Müslüman Kardeşler üyelerini de hedef aldı.

Güvenlik güçleri Kahire’nin batısında bir eve düzenlediği silahlı baskında Müslüman Kardeşler'in 13 üst düzey ismini öldürdü.

Müslüman Kardeşler'in saldırı ile ilgili açıklamasında, "Liderlerimize yapılan suikast eylemleri, ülkeyi yeni ve tehlikeli bir aşamaya götürüyor ve bu saldırı bir dönüm noktası" denildi.

Öldürülenlerin arasında eski parlamento üyeleriyle tutuklanan Müslüman Kardeşler üyelerini mahkemelerde savunan avukatların bulunduğu belirtiliyor.

Mısır İçişler Bakanlığı öldürülen Müslüman Kardeşler üyelerinin saldırı hazırlığı içinde olduklarını iddia etti.

Sayfa Yükleniyor...