Müslümanlara önyargı normal karşılanıyor

İngiltere'de kabine üyesi Barones Sayeeda Warsi, bugün Leicester Üniversitesi'nde yapacağı konuşmada, Müslümanlara yönelik önyargının yaygın ve sosyal açıdan kabul edilir hal aldığını söyleyecek.

20.01.2011 - 08:28

Müslümanlara önyargı normal karşılanıyor

Barones Warsi, kabinedeki ilk Müslüman kadın. Warsi, Müslümanları ılımlı ya da aşırılık yanlısı diye ayıran medyayı, hoşgörüsüzlüğü beslemekle suçluyor. Daily Telegraph gazetesi manşetten yer verdiği haberde Warsi'nin İslam karşıtlığına ilişkin kaygılarını aktarıyor.

Habere göre Warsi, konuşmasında İslam korkusunu bir çoklarının tartışmalı değil, gayet normal bulduğunu anlatacak. Bakan ayrıca Müslümanları "ılımlı" ya da "aşırılık yanlısı" diye tarif etmenin, önyargıyı daha da beslediği uyarısında bulunacak.

BAĞNAZLIKLA MÜCADELE
Warsi, geldiği konumu "bağnazlığa karşı devamlı bir mücadele başlatmakta" kullanma vaadinde bulunmuştu. Warsi, İngiltere'nin din tartışmalarına David Cameron hükümetinden bugüne dek dahil olan en yüksek düzeyde isim.

Bu açıklamalar ayrıca Koalisyon'un bir önceki hükümetin başında bulunan İşçi Partisi'nin inanç meselelerinden uzak durma politikasından uzaklaşma kararlılığını da ortaya koyuyor.

Yapılan son araştırmalara göre İngiltere'de 2 milyon 900 bin Müslüman yaşıyor, bu rakam 2001 yılında 1 milyon 600 bindi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...