Müslümanların göç zamanı!

Orta Afrika Cumhuriyeti'nin başkenti Bangui'deki yaklaşık bin 300 Müslüman, kuzeydeki kasabalara nakledildi.

Anadolu Ajansı 28.04.2014 - 05:02

Müslümanların göç zamanı!

Orta Afrika Cumhuriyeti'nin başkenti Bangui'deki 'Bika 12' Mahallesi'nde yaşayan bin 300 Müslüman, ülkenin kuzeyindeki kasabalara nakledildi.

Geçen hafta Müslümanların yaşadığı en büyük mahallelerden biri olan '5 Kilometre'de silahlı gruplarla Fransız güçleri arasında çatışmalar yaşanmış ve 7 kişi hayatını kaybetmişti.

Göçler bu ölümlerin ardından gerçekleştirilirken, Uluslararası Göç Örgütü'nün Afrika ülkeleri öncülüğündeki barış gücüyle (MISCA) gerçekleştirdiği göçlere Bangui hükümeti onay vermiyor.

Orta Afrika Cumhuriyeti Sağlık ve İnsani İşler Bakanı Samba Margaret Samba yaptığı açıklamada, "Uluslararası Göç Örgütü yetkilileriyle önceki görüştüğümde bana hükümetin onayı olmadan Müslümanları ülkenin kuzeyine tehcir etmeyeceklerini, göçle ilgili tüm haberlerin birer söylentiden ibaret olduğunu bildirdiler. Ben de onlara hükümetin bu konudaki görüşünü hafta başında açıklayacağını söyledim. Ama görüyorum ki kafileler göç hazırlıklarına başlamış" ifadesini kullandı.

Öte yandan Müslümanların yaşadığı en büyük mahalle olan '5 Kilometre' sakinleri ise sıranın kendilerine gelmesini bekliyor.

Mahalle sakinlerinden Harun Gayi, "Mahallede birer rehine gibi yaşıyoruz. Burada yaşamak her geçen gün biraz daha zorlaşıyor. Mezarlıklar mahalle dışında olduğu için cenazelerimizi gömemiyoruz. Bu nedenle bir sonraki aşamada uluslararası örgütün göç listesine bizi alacağını düşünüyorum" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...