Mustafa Akıncı: Çözümü korumak için garanti gerekiyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rumların çağdışı diyerek karşı çıktığı garantilere yeni bir bakış açısı getirdi.

13.10.2016 - 23:33

Mustafa Akıncı: Çözümü korumak için garanti gerekiyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, garanti sisteminin, sadece güvenlik için değil, aynı zamanda varılacak çözümü yıkmaya kalkışacak olanları caydırmak için de gerekli olduğunu açıkladı.

Rum kesimindeki federal çözüm karşıtı fanatik siyasi partilere gönderme yapan Akıncı, “Garantiler, çözümü federalizmi hazmedemeyenlerden korumak için de gereklidir” dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs Türk halkı açısından konunun sade güvence, güvenlik boyutuyla ilgili değil, onun yanı sıra kurulacak federal statünün yaşamasının garanti altına alınması meselesi de olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs Türk halkının talep ettiği garantilerin, Güney Kıbrıs’ta federal çözüme karşı olan çevrelerin, "Federal çözümü hazmedemedik anayasanın değişmesi gerek" demeleri ihtimaline karşı da caydırıcı olacağını söyledi.  

Cumhurbaşkanı Akıncı, Rum Lider Anastasiadis ile yoğunlaştırılmış üçüncü tur müzakerelerin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Güvenlik ve garantiler konusunun muhtelif boyutları olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Akıncı, “Konunun bir boyutunda Türkiye, Yunanistan ve İngiltere de var. Sadece Kıbrıs’ın iki halkı değil. Onların imzası olmadan, bu anlaşma herhangi bir noktasından değişikliğe uğrayamaz” dedi.

Akıncı, Rumların "Çağdaş Avrupa Birliği üyesi bir ülkede garantilere ve güvenceye ne gerek var" yönündeki yaklaşımlarının Kıbrıs Türk halkı tarafından benimsenmediğini ve benimsenmeyeceğini söyledi.

Kıbrıslı Türkler ile Rumların 1960’ta ortaklaşa kurduğu Kıbrıs Cumhuriyeti’nin anlaşmayı hazmedemeyen Rumlar tarafından yıkıldığını hatırlatan Akıncı, Türkiye’nin de içinde bulunacağı garanti sisteminin varılacak anlaşmayı yıkmaya kalkışan çevreleri caydırmaya yönelik olduğunu anlattı.

Rum meclisinde temsil edilen 8 partiden 6’sının federal çözüme tamamen karşı olduğuna işaret eden KKTC Cumhurbaşkanı, “Çözümü bozmaya tevessül edecek olanların, caydırıcılık unsuru ile karşı karşıya kalacaklarını bilmeleri lazım. Kıbrıs Türk halkı açısından olay aynı zamanda kuracağımız federal statünün yaşamasının garanti altına alınması meselesidir” diye konuştu.

VICTORIA NULAND’DAN SÜRPRİZ MEKİK DİPLOMASİSİ

Öte yandan adayı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland, önceden planlanmamış bir şekilde iki lider arasında mekik diplomasisi yürüttü. Son dönemde adayı artarda üçüncü kez ziyaret eden Nuland liderlerle ayrı ayrı görüştükten sonra akşam saatlerinde bir tur daha görüşme yaptı.

Nuland’ın yürüttüğü mekik diplomasisinde güvenlik ve garantiler konuları vardı; Amerikalı bakan yardımcısı liderleri dinleyerek görüş farklılıklarının aşılması için arabuluculuk yapmaya çalıştı. Rum tarafı güvenlik ve garantilere kesinlikle karşı olduğunu Victoria Nuland’a iletti. Türk tarafıysa garantilerin çözümün yaşayabilmesi için gerekli olduğunu aktardı ve Kıbrıs Türk halkının güvenlik endişelerinden ötürü Türkiye’yi istediğini iletti.

Sayfa Yükleniyor...