Mustafa Akıncı: Vazgeçmiş değiliz

Enosis referandumu ile ilgili konuşan KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, "Eşitlik içinde yaşayacağımız bir çözüm fikrinden vazgeçmiş değiliz. Ancak bunu her ne pahasına olursa olsun yapacak da değiliz" açıklamasında bulundu.

Anadolu Ajansı 05.03.2017 - 19:38

akıncı kktc referandum türk askeri281216.jpg

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk halkının, güvenlik, eşitlik ve huzur içerisinde olabileceği bir durumu yaratmak için çalıştığını kaydetti.

Enosis referandumunun okullarda kutlanılması kararının Rum Meclisi'nde düzeltilmesi ile müzakerelere devam edilebileceğine işaret eden Mustafa Akıncı, "Eşitlik içinde yaşayacağımız bir çözüm fikrinden vazgeçmiş değiliz. Ancak bunu her ne pahasına olursa olsun yapacak da değiliz. Haklarımızı, eşitliğimizi, güvenlik ve özgürlüğümüzü koruyarak bu yolda ilerleyeceğiz. Bugünlerde yaşanan sıkıntı işte tam da bu nedenlerdendir. Buna, gelecek açısından gördüğümüz tehdit nedeniyle bugünlerde sesimizi fazla yükselttik." diye konuştu.

Akıncı, Kıbrıs Türk halkının var gücü ile çalışmaya devam etmesi gerektiğini belirterek, "Kendi evimizin içini toparladıkça, daha iyi, daha güzele gittikçe, olası bir çözümde de daha güçlü olacağız ve ayakları yere daha sağlam basan bir şekilde müzakerelerde yerimizi alabileceğiz." dedi.

Rum Meclisi, 10 Şubat'ta, Kıbrıs'ın Yunanistan'a bağlanmasını öngören "Enosis" referandumunun, yıl dönümünde okullarda kutlanması yönünde karar almıştı. 16 Şubat'ta yapılan liderler görüşmesinde, Rum lider Nikos Anastasiadis, kapıyı sert bir şekilde vurarak müzakere masasından kalkmıştı.

Taraflar, önceden planlanan görüşme takvimi kapsamında ara bölgede bir araya gelecekti, ancak KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, Rum tarafının "Enosis referandumunun okullarında kutlanması" kararından geri adım atmaması üzerine liderler görüşmesine katılmayacağını açıklamıştı.

Sayfa Yükleniyor...