'Mustafa'yı sapanla vur!'

Avusturya'daki Özgürlükler Partisi seçim öncesi hazırlattığı ırkçı broşürlerde Türkler'i hedef aldı.

27.09.2010 - 10:20

'Mustafa'yı sapanla vur!'

Avusturya'nın sağcı Özgürlükler Partisi (FPÖ) başkent Viyana'daki yerel seçimler için hazırlattığı ırkçı broşürler ile tepki çekti.

Daha önce de ırkçı kampanyalara imza atmış olan FPÖ, 10 Ekim’de yapılacak yerel seçimler için başlattığı kampanyasında Türkleri hedef aldı.

Hazırlanan broşürlerden birinde 1683 yılındaki Viyana kuşatması anlatılıyor. Kuşatmada bir Osmanlı paşası Viyana’daki Stephan Kilisesi’ne dev bir minare dikmeyi planlıyor. FPÖ Başkanı Heinz Christian Strache ise “kurtarıcı” rolüne girip küçük bir çocuğa, “Eğer Mustafa’yı sapanla vurursan, sana bir sosis hediye edeceğim” diyor.

Çocuk sapanla Mustafa’ya nişan alıyor ve başarılı oluyor.

Karikatürde arkada Sosyal Demokrat Parti’nin (SPÖ) Viyana seçimlerindeki liste başı adayı Michael Haeupl de görülüyor. Haeupl, gülümseyerek “Türklerin gelişi beni ilgilendirmez” diyor.

YEŞİLLER SUÇ DUYURUSUNDA BULUNUYOR
Yeşiller Partisi liste başı adayı Maria Vassilakou, karikatürü “korkunç bir Türk düşmanlığı” olarak niteledi. Kampanyanın çocukları başka çocuklara karşı kışkırttığını vurgulayan Vassilakou, FPÖ hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

AMAÇLARI VİYANA'YI ZEHİRLEMEK
Sosyal Demokrat Parti SPÖ Eyalet Sekreteri Christian Deutsch ise karikatürü şu sözlerle eleştirdi: "Genç insanlara sağıtılan bu nefret dolu broşürler, tamamen insanları kışkırtma amaçlıdır ve bilinçli bir şekilde Viyana'daki havayı zehirlemeyi amaçlamaktadır."

FPÖ Genel Sekreteri Herbert Kickl ise “Mustafa” ile genel olarak Türklerin değil, Viyana Kuşatması’nda Osmanlı ordularına komuta eden Merzifonlu Kara Mustafa Paşa’nın kastedildiğini savundu. Kickl, tarihin karikatürize edildiğini, aslında savaşın çok daha korkunç geçtiğini belirtti.

FPÖ YİNE KOMİKLİK YAPMIŞ!
Karikatürler ilgili Avusturya basınında çıkan yorumlarda ise "FPÖ yine komiklik yapmış" ifadeleri yer aldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...