Musul'u almak için iki ayrı saldırı planı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi IKBY Peşmerge Bakanlığı'na bağlı Özel Kuvvetler Komutanı Tuğgeneral Behçet Teymez terör örgütü IŞİD'in elindeki Musul kentinin geri alınması için Irak ordusu ve Peşmerge güçlerinin ayrı bölgelerden saldırıya geçeceğini söyledi.

Anadolu Ajansı 09.03.2016 - 13:56

Musul'u almak için iki ayrı saldırı planı

Kürt komutan Behçet Teymez "Peşmerge güçleri 2015 yılından bu yana Musul'un kuzeyi, batısı ve doğusunu kontrol ediyor. Şu anda sadece güney bölgesi örgütün elinde ve oraya da Irak ordusu konuşlanmaya çalışıyor. Operasyon başladığında herkes kendi bölgesi veya mevzisinden saldırıya geçecek" dedi.

Peşmerge'nin operasyon için hazır olduğunu belirten Teymez sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tüm hazırlıklarımız tamam, saldırı emrini bekliyoruz. Burada hazır olmayan ve tam olarak bölgeye yerleşmeyen Irak ordusudur. Irak askerlerinin teçhizatlanıp saldırıya geçmesi biraz zaman alacak gibi."

Tuğgeneral Teymez örgütün son günlerde medyada çıkan haberlerden dolayı çok tedirgin olduğunu da belirterek, "IŞİD hem askeri hem de psikolojik olarak çökmüş durumda. Bu kez kentin kurtarılması haberinin ciddi olduğunu biliyorlar. Bu yüzden en iyi savunma saldırıdır taktiği ile Peşmerge cephelerine yükleniyorlar. Şu ana kadar yaptıkları saldırılarda herhangi bir ilerleme kaydetmediler" diye konuştu.

Terör örgütü IŞİD Irak'ın ikinci büyük kenti Musul'u Haziran 2014'te ele geçirmişti. Irak hükümeti Musul'u kurtarma operasyonu hazırlıkları kapsamında geçen aydan itibaren kent yakınındaki kamplara çok sayıda asker ve askeri araç sevkiyatı yapmaya başladı.

Sayfa Yükleniyor...