Musul operasyonunun dengeleyici faktörü: Ninova Bekçileri

Irak ordusu, Musul'a büyük harekatını başlattı. Eski adı Haşdi Vatani olan Ninova Bekçileri adlı Sünni milis güçlerinin de harekata katıldığı belirtildi. Bu güçler, Başika kampında eğitim görmüş, iyi donanımlı ve yetkin bir grup. Üstelik Musul'daki çatışmaların bir mezhep savaşına dönmemesi için bu Sünni grubun operasyona katılması dengeleyici bir faktör olarak görünüyor.

NTV Haber 17.10.2016 - 05:42 | Son Güncelleme : 17.10.2016 - 13:51

Musul operasyonunun dengeleyici faktörü: Ninova Bekçileri

Irak'tan beklenen son dakika haberi geldi. Irak Başbakanı İbadi, iki yıldır DAEŞ'in elinde bulunan Musul'u kurtarma operasyonun başladığını duyurdu.

Peşmerge, ABD askerleri ve Irak ordusunun yaptığı operasyonda Sünni güçlerin de yer aldığı açıklaması, Eski Musul Valisi Esil Nuceyfi'den geldi.

Nuceyfi, "Operasyona Sünni güçler de katılıyor. Ninova Muhafızları, Perşmerge ile birlikte hareket ediyor. Türk askerinin eğittiği 2 bin kişi operasyonda" dedi.

Eski adıyla Haşdi Vatani yeni adıyla Ninova Bekçileri, ilk olarak Bağdat yönetiminin isteğiyle kuruldu. Ama daha sonra Irak Hükümeti’nin desteğini çektiği Ninova Bekçileri, ilk örgütlenme aşamasını eski Ninova Valisi Esil Nuceyfi’nin öncülüğünde tamamladı.

Başlangıçta sadece Musullu gönüllülerden oluşan Haşdi Vatani'ye, Türkiye, Başika kampında eğitim vererek destek oldu.

Uzun süre eski Vali Nuceyfi'nin oğlu Abdullah Nuceyfi tarafından yönetilen milis güçlerinin sayısı 10 bini buluyor. Bunlar arasında Sünni Araplar, Kürtler ve Türkmenler ile bazı Ezidi gruplar bulunuyor.

Musul operasyonu öncesinde eski Ninova Vilayeti Valisi Esil Nuceyfi, Ninova Bekçileri güçlerinin operasyona katılmasını, İslam İttifakı’nın iki önemli gücü Suudi Arabistan ve Türkiye’nin bu operasyona lojistik katkı sağlamasını istemişti.

Ezidilerin de "Ninova Bekçileri" saflarında savaştıklarını belirten Nuceyfi, Musul'un DAEŞ tarafından temizlenmesinden sonra Ezidilerin yaşadığı Sincar'ın, yine Ninova vilayetinin ilçesi olarak kalması gerektiğini savunmuştu. Sincar, son bir yıldır Kürt Özerk Yönetimi’nin kontrolü altında bulunuyor.

Musul askeri üsler
Musul askeri üsler

Sayfa Yükleniyor...