Musul'a asker takviyesi

Türk Silahlı Kuvvetleri, Musul'un Başika bölgesinde peşmergeleri eğitmek için kurulan eğitim kampındaki asker sayısını artırdı. 25 tankın gönderildiği kamptaki asker sayısı ise yaklaşık 600 oldu. ABD'den yapılan açıklamada konuşlandırmanın koalisyon aktivitesi olmadığı duyuruldu.

asker-15-11-10.jpg
Arşiv

Türk Silahlı Kuvvetleri Musul'un Başika Bölgesi’nde peşmergeleri eğitmek için kurulan eğitim kampındaki asker sayısını artırdı.

Siirt 3'üncü Komando Tugayı'ndan yaklaşık 400 askerden oluşan bir tabur asker Başika'ya gönderildi. Kamp ayrıca, Trakya’daki zırhlı birliklerden gönderilen 25 tankla takviye edildi.

Başika kampında yaklaşık iki yıldır peşmergelerin eğitimi için 80 kadar Türk askeri bulunuyordu. Kampın korunması için Türk tankları da görev alıyordu.

İki gün önce rutin değişim kapsamında kamptaki 80 eğitmen askerin yerine yeni komandolar gönderildi. Ancak sayı bu kez arttırılarak tabur seviyesine yükseltildi.

Siirt Komando Tugayı'ndan gönderilen 400 asker ve 25 tankın personeliyle birlikte, kamptaki asker sayısının yaklaşık 600'e ulaştığı öğrenildi.

Yetkililer değişimin ve buna bağlı asker arttırımının IŞİD'e karşı oluşturulan koalisyonun bilgisi dahilinde gerçekleştiğini belirttiler.

Söz konusu takviyeye ilişkin mutabakatın, Dışişleri Bakanlığı Müşteşarı Feridun Sinirlioğlu'nun bir süre önce Erbil'deki temasları sırasında Barzani ile yapılan görüşmede sağlandığı ifade edildi.

Bu arada Kuzey Irak'ın Dohuk ve Musul kentleri arasında yer alan Simele bölgesinde de Türk İstihbarat Birimleri’ne ait bir merkez bulunduğu ve bu merkezinde 20 gün önce takviye edildiği belirtildi.

Bölgenin Hristiyanlar, Şii Kürtler ve Türkmenlerin bulunması nedeniyle hassas olduğu öğrenildi.

ABD'DEN AÇIKLAMA

ABD Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Konuşlandırma koalisyon aktivitesi değil. Ancak Türk askerinin varlığından bilgimiz var" denildi.

Sayfa Yükleniyor...