Musul'da 9 köyde kontrol sağlandı

Irak güçleri, Musul'u DAEŞ'ten kurtarma operasyonu çerçevesinde kentin güneydoğusundaki 9 köyü ele geçirdi.

Anadolu Ajansı 09.11.2016 - 02:07

Musul'da 9 köyde kontrol sağlandı

Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Kentin güneydoğusunda, Büyük Zap nehrinin kuzeyinden Dicle nehrine uzanan bölgede yer alan 9 köyde kontrol sağlandı." bilgisi verildi.

Açıklamada, terör örgütünün büyük kayıp verdiği ve mühimmatlarına el konulduğu belirtilerek, ele geçirilen bölgelerde militanların emniyet güçlerini hedef almak ve ilerleyişini durdurmak için kullandığı bazı tünellerin bulunduğu kaydedildi.

Binbaşı Cebbar Hasan da emniyet güçlerinin, kentin kuzeyindeki Şellalat semtinde örgütün kullandığı en büyük tünellerden birini bulduğunu ve emniyet güçlerinin buradaki mühimmata el koyduğunu bildirdi.

Hasan, tanksavar füze depoları, havan mermileri, silahlar ve çeşitli mühimmatın gizlendiği tünelin, 3 metre genişliğinde 200 metre uzunluğunda olduğu ifade etti.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, 17 Ekim'de Musul'u terör örgütü DAEŞ'ten kurtarma operasyonunun başladığını duyurmuştu. Ordu, polis güçleri ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne bağlı peşmerge güçlerinin katıldığı ve uluslararası koalisyon güçlerinin havadan destek verdiği Musul'u DAEŞ'ten kurtarma operasyonu, 24 gündür devam ediyor.

Sayfa Yükleniyor...