DAEŞ 40 Irak askerini kurşuna dizdi

Terör örgütü DAEŞ Musul'u kaybetmemek için yeni bir katliam yaptı. DAEŞ'in Irak ordusuna mensup 40 askeri kurşuna dizdikten sonra cesetlerini Dicle nehrine attığı belirtildi. DAEŞ 25 bin Musulluyu da canlı kalkan olarak kullanıyor.

Haberler - ntv.com.tr 01.11.2016 - 13:16 | Son Güncelleme : 01.11.2016 - 14:05

DAEŞ 40 Irak askerini kurşuna dizdi

BM İnsan Hakları sözcüsü Ravina Shamdasani, Musul'da terör örgütü DAEŞ'in son katliamıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

BM sözcüsü Shamdasani, DAEŞ'in geçtiğimiz cumartesi günü 40 Irak askerini kurşuna dizdikten sonra cesetlerini Dicle nehrine attığını söyledi.

DAEŞ'in Musul'un güneyindeki Hammam El Ali'de dün gece 25 bin kişiyi kamyon ve minibüslere doldurarak götürdüğü belirtildi. DAEŞ'in 25 bin kişiyi canlı kalkan olarak kullanabileceği uyarısı yapıldı.

DAEŞ'TEN MUSUL'DA SERT DİRENİŞ 

Musul'u DAEŞ'ten temizleme operasyonu tüm hızıyla sürüyor. Irak ordusu doğudan ilk kez Musul'a girmeyi başardı. Ancak DAEŞ üyelerinin sert direnişiyle karşılaştı.

Musul operasyonunda Irak ordusuna bağlı özel kuvvetleri takip eden BBC muhabiri, Musul'a doğudan girildiğini belirtti. BBC muhabiri, DAEŞ üyelerinin Irak özel kuvvetlerine el bombaları ve silahlarla sert karşılık verdiğini belirtti.

Irak Başbakanı Haydar el İbadi, DAEŞ üyelerine çağrıda bulundu. Başbakan İbadi, "Ya teslim olun ya da öleceksiniz" diye seslendi.

Musul'un Karama ve Hey semtlerinde de çatışmalar sürüyor. Şii Haşdi Şabi milisleriyse kentin güneyinde ilerliyor.

OPERASYONA HAVADAN DESTEK 

DAEŞ'ten kurtarılan bölgelerde bomba ve bubi tuzağı araması yapılıyor. Yerdeki zırhlı birliklere "Apaçi" helikopterleri de destek veriyor. Koalisyona bağlı savaş uçakları da bölge üzerinde kesintisiz uçuş yapıyor.

Musul'u DAEŞ'ten kurtarma operasyonuna 50 bin Irak ordusu, Peşmerge, Sünni ve Şii milis katılıyor.

Sayfa Yükleniyor...