"Müzakerelere hazırım"

İsviçre'deki Kıbrıs müzakerelerinin sonuçsuz kalmasının ardından Rum Lider Nikos Anastasiadis ilk kez halka seslendi. Rum Lider, "Müzakerelere başlamaya hazırım" dedi.

23.11.2016 - 23:30 | Son Güncelleme : 23.11.2016 - 23:43

"Müzakerelere hazırım"

Rum Lider Anastasiadis, İsviçre'nin Mont Pelerin kasabasında sonuç alınamayan Kıbrıs müzakereleri hakkında konuştu.

Tüm televizyonlardan canlı yayınlanan halka sesleniş konuşmasında Anastasiadis, "Mont Pelerin’de ortaya çıkan sonucun yol açtığı hayal kırıklığına rağmen diyaloğun yeniden başlamasını sağlayacak gerekli girişimlerde bulunmaya hazırım ve bu yönde kararlıyım.  Her zaman Kıbrıslı Türklerin endişelerine saygı duydum ama şunu da belirtmek isterim; çözüm uluslararası hukuk ile Avrupa hukukunun ilke ve değerlerine bağlı olmalı. Aynı zamanda yaşayabilir çağdaş bir Avrupa devletinin oluşmasını sağlamalıyız" diye konuştu.

Mont Pelerin’de kesintiye uğrayan toprak altındaki başlığı Kıbrıs’ta görüşmeye hazır olduğunu söyleyen Anastasiadis, "Askıda olan ve henüz anlaşma sağlanmamış tüm başlıkları yoğunlaştırılmış bir şekilde görüşmeye ve sonuçlandırmaya hazırım. Varılacak olan çözüme ulaşıldığı takdirde son kararı referandumda Kıbrıs halkları verecektir" dedi.

Sayfa Yükleniyor...