Myanmar'da 13 Müslüman çocuk yandı

Myanmar'ın başkenti Yangon'da bir Müslüman okulunda çıkan yangında 13 çocuk yaşamını yitirdi. Okulun kundaklandığı yönünde iddialar var.

02.04.2013 - 14:25

Myanmar'da 13 Müslüman çocuk yandı

Myanmar'ın başkenti Yangon'un doğu kesimin yer alan bir cami, bir okul ve bir de yatakhaneden oluşan külliyede yangın çıktı.

Yaklaşık 75 çocuğun kaldığı külliyede 13 çocuk yanarak can verdi. Myanmarlı yetkililer, yangına elektrik sistemindeki kısa devrenin neden olduğunu belirtti. Ancak Müslüman okulunun kundaklandığı yönünde iddialar da var.

Külliyede yangın çıktığı sırada zemin katta uyuyan çocukların kaçtığı, birinci kattaki odada kalan 16 çocuktan 3'ünün pencereden atlayarak kurtulduğu, merdivenlere yönelen diğerlerinin ise yanarak öldüğü belirtildi.

Yangın, itfaiyecilerin yoğun çabaları sonucu söndürüldü.

Yangından Budistleri sorumlu tutan Müslümanların, külliye önünde toplanmaya başlaması üzerine yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Müslüman Gençler Örgütü'nden Zaw Min Htun, binada yanmış kablo görmediklerini, sigorta kutusunun da sağlam olduğunu ileri sürdü.

Külliyenin yakıldığını, masum çocukların katledildiğini belirten Zaw Min Htun, yetkililere olayı biran önce aydınlatmaları çağrısında bulundu.

Myanmar'ın batısında bulunan Rakhine (Arakan) eyaletinde Müslüman ve Budist gruplar arasında çıkan çatışmalar, çok sayıda kişinin ölümüne, yaklaşık 10 bin kişinin de evlerini terk etmek zorunda kalmasına yol açmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...